Naciąg łańcucha - drgania.

Wszysto co związane z silnikami naszych Virago
v3ko
Posty: 56
Rejestracja: 15 października 2013, 15:46
Motocykl: xv 250
Lokalizacja: Busko-Zdrój
Status: Offline

Naciąg łańcucha - drgania.

Post autor: v3ko »

Witam, po wymianie zabezpieczenia przedniej zębatki musiałem popuścić naciąg łańcucha żeby założyć go na zębatkę no i zaczęły się problemy. Po tej czynności odnosiłem wrażenie drgań motocykla i jakby stracił prędkości i pod górkę ciężej szedł no i zacząłem sprawdzać a to na tych kreskach czy równo a to naciąg łańcucha i wydawało mi się moim okiem że jest spoko jednakże pewnego razu bujnąłem się bez odpalania do tyłu na luzie i zwróciłem uwagę na to, że łańcuch drga przy przeskakiwaniu czy ogólnie przy delikatnym kręceniu się ale tylko siedząc, czy to jeszcze za mocno naciągnięty łańcuch? I jakbyście mi podpowiedzieli po ile kresek ma być na wahaczu z każdej ze stron. Teraz ustawiłem tak, że jest 1,5 kreski przy końcu wahacza i 1 kreska od strony przodu wahacza.
Awatar użytkownika
Kargul
Posty: 686
Rejestracja: 23 listopada 2011, 11:44
Motocykl: BMW R1200GS
Lokalizacja: Luboń
Wiek: 43
Status: Offline

Re: Naciąg łańcucha - drgania.

Post autor: Kargul »

Łańcuch się nie naciąga na kreski (w sensie ileś kresek), tylko na odpowiedni luz (chyba 3-4cm - nie jestem pewny mam wał ;) ) Kreski mają pomóc w odpowiednim ustawieniu koła (żeby nie było pod kątem do kierunku jazdy) - czyli lewa i prawa strona tak samo.
v3ko
Posty: 56
Rejestracja: 15 października 2013, 15:46
Motocykl: xv 250
Lokalizacja: Busko-Zdrój
Status: Offline

Re: Naciąg łańcucha - drgania.

Post autor: v3ko »

Ok, to jeszcze kwestia tego - ten luz to jest dystans który pokona w górę łańcuch po podniesieniu go na palcu mniej więcej po środku?
Awatar użytkownika
-waldi-
Posty: 7073
Rejestracja: 14 kwietnia 2009, 22:29
Motocykl: XV700N '85/96+ST1100
Lokalizacja: Oświęcim
Wiek: 46
Kontakt:
Status: Offline

Re: Naciąg łańcucha - drgania.

Post autor: -waldi- »

dokładnie tak, jak uczą na prawko, przy czym w 250 sprawdzaj jak siedzisz na nim :)
Obrazek
ELITARNA LOŻA SZYDERCÓW
Obrazek
NIE UFAJ MECHANIKOWI, ZRÓB TO SAM !!!
Nie udzielam porad na PW - od tego jest forum!
v3ko
Posty: 56
Rejestracja: 15 października 2013, 15:46
Motocykl: xv 250
Lokalizacja: Busko-Zdrój
Status: Offline

Re: Naciąg łańcucha - drgania.

Post autor: v3ko »

3cm siedząc? Toć przecież na postoju to będzie wisieć, ale to ja tu jestem nowicjuszem. :D Jutro zrobie regulacje bo dziś już warunki pogodowe mnie odcięły od moto.
Awatar użytkownika
-waldi-
Posty: 7073
Rejestracja: 14 kwietnia 2009, 22:29
Motocykl: XV700N '85/96+ST1100
Lokalizacja: Oświęcim
Wiek: 46
Kontakt:
Status: Offline

Re: Naciąg łańcucha - drgania.

Post autor: -waldi- »

zrób, bo zbyt mocnym naciągiem mogłeś rozwalić łożyska juz :/
Obrazek
ELITARNA LOŻA SZYDERCÓW
Obrazek
NIE UFAJ MECHANIKOWI, ZRÓB TO SAM !!!
Nie udzielam porad na PW - od tego jest forum!
Awatar użytkownika
vidharr
Posty: 712
Rejestracja: 28 czerwca 2012, 16:51
Motocykl: 535 '89, VFR 800Fi
Lokalizacja: Rzeszów/Jasło
Wiek: 41
Kontakt:
Status: Offline

Re: Naciąg łańcucha - drgania.

Post autor: vidharr »

Wujek google/serwisówka Twoim przyjacielem ;)
? Chain ? what size? ? A virago 250 with stock sprockets (16 front/45 rear) takes 114 links of #520 chain
? Chain , adjust tension ? Chain slack should be between 1.2 inches and 1.6 inches (30 to 40mm). Check with driver sitting on seat, bike not on stand.
I link do serwisówki: http://nans.1gb.ru/motomanual/Yamaha/Yamaha%20XV250.pdf
Sława!!
XV 535 '89 USA Obrazek || VFR 800Fi (RC46) 2000 Obrazek
v3ko
Posty: 56
Rejestracja: 15 października 2013, 15:46
Motocykl: xv 250
Lokalizacja: Busko-Zdrój
Status: Offline

Re: Naciąg łańcucha - drgania.

Post autor: v3ko »

Siedząc na moto aktualnie mam ok 1,5cm-2cm, łańcuch na pewno nie jest sztywny. Się spytam jeszcze, a czym mogą się objawiać wyjechane łożyska? I o których łożyskach mówisz, od wałka zdawczego czy koła?
Awatar użytkownika
leszekk
Posty: 4147
Rejestracja: 26 kwietnia 2009, 21:35
Motocykl: XV750 -> BMW R1200GS
Lokalizacja: mazowieckie
Status: Offline

Re: Naciąg łańcucha - drgania.

Post autor: leszekk »

O obydwu. Tak się składa, że nadmierne naciągnięcie łańcucha zabija oba. Ci którzy tego doświadczyli pewnie nie zwrócili uwagi które padło wcześniej bo chrzęst łańcucha zagłuszał wszystko
In God we Trust -- all others must submit an X.509 certificate.
v3ko
Posty: 56
Rejestracja: 15 października 2013, 15:46
Motocykl: xv 250
Lokalizacja: Busko-Zdrój
Status: Offline

Re: Naciąg łańcucha - drgania.

Post autor: v3ko »

Czyli co, łożysko od wałka mogę sprawdzić poruszając nim, jeśli zacznie się ruszać na boki - wyrobione lożysko, a łożysko od koło?
Awatar użytkownika
al99
Posty: 2340
Rejestracja: 07 maja 2008, 07:19
Motocykl: łoweł ,włotki,lacie
Lokalizacja: Tychy-Bieruń Nowy
Wiek: 52
Status: Offline

Re: Naciąg łańcucha - drgania.

Post autor: al99 »

reasumując wszystko co powyżej,po naciągnięciu łańcucha i prawidłowym ustawieniu na kreskach, luż a łańcuchu gdy motocykl lużno stoi na kołach powinien wynosić w granicach 20mm/25mm max,,,i tyle w tej kwestii :motorcycle: w przeciwnym razie za miast 40tyś pojeżdzi 10 i trefi na złom albo na wystawę hałasu :mrgreen:
Lepiej być znanym Pijakiem niż anonimowym alkoholikiem
czas nie patyk ,na moczarach nie stoi
Moimi obietnicami piekło jest całe wybrukowane.więc na Wasze już miejsca nie starczy.........
Awatar użytkownika
kris2k
Posty: 3403
Rejestracja: 15 czerwca 2010, 07:24
Motocykl: GuStaw
Lokalizacja: Pabianice
Wiek: 53
Status: Offline

Re: Naciąg łańcucha - drgania.

Post autor: kris2k »

Może ci przeskakiwać przez zbyt wyciągnięty łańcuch, zużytą tylną zebatkę, nieosiowe ustawienie tylnego koła, luz na wahaczu. To że ustawiasz na kreski nie znaczy że koła bedą w osi. Najprościej: wężyki dwa proste płaskowniki, kątowniki lub nawet deski, ważne żeby proste były, poziomice, ustaw po obu stronach tylnego koła i sprawdź czy ustawiając na znaczniki rzeczywiście koło masz w osi.
Ja bym i tak wymienił cały napęd. I pamiętaj że po wymian,ie napędu przednią zebatkę należy wymieniać i kontrolować częściej gdyż zużywa się znacznie szybciej. To właśnie częsty błąd że ludzie nie kontrolują i nie wymieniają przedniej zębatki i przez to zarzynają napęd.
Awatar użytkownika
al99
Posty: 2340
Rejestracja: 07 maja 2008, 07:19
Motocykl: łoweł ,włotki,lacie
Lokalizacja: Tychy-Bieruń Nowy
Wiek: 52
Status: Offline

Re: Naciąg łańcucha - drgania.

Post autor: al99 »

kris2k pisze:Może ci przeskakiwać przez zbyt wyciągnięty łańcuch, zużytą tylną zebatkę, nieosiowe ustawienie tylnego koła, luz na wahaczu. To że ustawiasz na kreski nie znaczy że koła bedą w osi. Najprościej: wężyki dwa proste płaskowniki, kątowniki lub nawet deski, ważne żeby proste były, poziomice, ustaw po obu stronach tylnego koła i sprawdź czy ustawiając na znaczniki rzeczywiście koło masz w osi.
Ja bym i tak wymienił cały napęd. I pamiętaj że po wymian,ie napędu przednią zebatkę należy wymieniać i kontrolować częściej gdyż zużywa się znacznie szybciej. To właśnie częsty błąd że ludzie nie kontrolują i nie wymieniają przedniej zębatki i przez to zarzynają napęd.

wybacz ,,,ale myślałem że to oczywiste iż wymienia się cały napęd,,,,,mój błąd i nie ujołem tego w swoim poście . wielki szacunek za wyjaśnienie bo nie każd :frustrated: :rock: y miał się okazję o tym przekonać
Lepiej być znanym Pijakiem niż anonimowym alkoholikiem
czas nie patyk ,na moczarach nie stoi
Moimi obietnicami piekło jest całe wybrukowane.więc na Wasze już miejsca nie starczy.........
v3ko
Posty: 56
Rejestracja: 15 października 2013, 15:46
Motocykl: xv 250
Lokalizacja: Busko-Zdrój
Status: Offline

Re: Naciąg łańcucha - drgania.

Post autor: v3ko »

Wszystko udało mi się zrobić, nie ma drgań, dobrze ustawiony łańcuch i już nic się w moto nie trzęsie podczas jazdy a i w zakręty z lekkością wchodzę bez obawy ślizgu jak to wcześniej miałem. Dzieki za pomoc i szerokości :)
Awatar użytkownika
-waldi-
Posty: 7073
Rejestracja: 14 kwietnia 2009, 22:29
Motocykl: XV700N '85/96+ST1100
Lokalizacja: Oświęcim
Wiek: 46
Kontakt:
Status: Offline

Re: Naciąg łańcucha - drgania.

Post autor: -waldi- »

no to Ci się udało, obyś więcej tego błędu nie zrobił
Obrazek
ELITARNA LOŻA SZYDERCÓW
Obrazek
NIE UFAJ MECHANIKOWI, ZRÓB TO SAM !!!
Nie udzielam porad na PW - od tego jest forum!
ODPOWIEDZ