nacisk osi

Jeżeli masz kłopoty ze swoją Virago lub nie wiesz jak coś naprawić to idealne miejsce by o tym napisać
czapel
Status: Offline

nacisk osi

Post autor: czapel »

Witam. Mam pytanie na temat "nacisku osi". Poszedłem odebrać dowód rejestracyjny "twardy" a gość z za okienka twierdzi, że nie mogą go wydrukować ponieważ w poprzednim dowodzie nie było oznaczonego dopuszczalnego nacisku osi ? Czy ktoś wie jaki on jest i jak to załatwić? Czy stacja przeglądu mi to wpisze? A jeśli tak to na czym skoro mam tylko dowód miękki i to już nieaktualny?
Marcin
Posty: 2153
Rejestracja: 04 września 2007, 17:27
Motocykl: Póki co nie ma
Lokalizacja: Koluszki
Wiek: 44
Status: Offline

Re: nacisk osi

Post autor: Marcin »

Sprawdziłem u siebie i mam wpisane 3,00 kN. Chyba stacja kontroli to wpisze. Chyba dostaniesz to na kartce z pieczątką i z tym do urzędu komunikacji. Nie jestem pewien ale tak powinno być. W aucie kończył mi się przegląd a miałem miękki dowód to przegląd dostałem na kartce.
Obrazek
Awatar użytkownika
strazak
Posty: 1412
Rejestracja: 29 listopada 2007, 00:21
Motocykl: XV 1000 GE USA 1984.
Lokalizacja: Piaseczno(złotokłos)
Wiek: 50
Status: Offline

Re: nacisk osi

Post autor: strazak »

musisz sie udać na diagnostykę i powiedzieć co cie boli jeśli robiłeś przegląd zerowy to powinien tam być nacisk osi jeśli moto było już zarejestrowane w RP i miało stary dowód to może nie być więc na stacji ci na pewno pomogą . Ja mam wpisany 2,35 KN
Awatar użytkownika
ayo007
Posty: 1207
Rejestracja: 12 września 2007, 21:51
Motocykl: yamaha virago 1100
Lokalizacja: Księstwo Cieszyńskie
Wiek: 55
Status: Offline

Re: nacisk osi

Post autor: ayo007 »

..te dane musza byc na tabliczce znamionowej, więc Stacja Kontroli Pojazdów moze dokonać odczytu i wystawić odpowiednie zaswiadczenie..
Virago 1100,na razie starczy..:)
czapel
Status: Offline

Re: nacisk osi

Post autor: czapel »

OK. Dziękuje. Po świetach zawitam na stacji kontroli.
krzysiekol
Posty: 5
Rejestracja: 19 października 2014, 16:21
Motocykl: yamaha virago 125
Lokalizacja: Wrocław
Status: Offline

Re: nacisk osi

Post autor: krzysiekol »

Koledzy, każdy sam może sobie wyliczyć naciski. Nie jest to trudne.

Masa motoru zatankowanego, gotowego do jazdy + dopusczalna ładowność = wynik

Wynik otrzymujemy w kg a będziemy potrzebować wartość w kN. W warunkach ziemskich przyjmuje się, że 1kN odpowiada 100kg. Więc jak chcemy otrzymać wynik w kN dzielimy przez 100.

Dalej: 35% z wyniku odpowiada maksymalnemu naciskowi na oś przednią, natomiast 65% z wyniku odpowiada naciskowi na oś tylną.
Awatar użytkownika
Flower
Posty: 1401
Rejestracja: 09 marca 2009, 21:59
Motocykl: Jędza - XV535 (2YL)
Lokalizacja: Krosno Odrzańskie
Wiek: 33
Status: Offline

Re: nacisk osi

Post autor: Flower »

Zakładając że ważę 90 kg, Virago 535 ma 195 kg masy własnej (suma 285 kg), a dopuszczalny nacisk na osi według mojego dowodu to 2kN, to nie mogę jeździć swoim motocyklem bo przekraczam nacisk? Często jeżdżę z pasażerką, to już w ogóle wtedy przekraczam :P Co ciekawe dopuszczalna masa całkowita wynosi 415 kg, czyli zgodnie z tym co widzę u góry jest to 4,15 kN...

Odnoszę wrażenie, że każdy ma tu wpisaną dowolną liczbę z przedziału od 2 do 4

"Ci którzy rezygnują z Wolności w imię bezpieczeństwa, nie zasługują na żadne z nich."

Thomas Jefferson
Blunio pisze: wypada świat widzieć takim jaki jest, a nie taki jakby niektórzy chceli żebyś go widział.
Awatar użytkownika
tylust
Posty: 2698
Rejestracja: 13 stycznia 2014, 09:26
Motocykl: XV 750 1982r.
Lokalizacja: Kalisz - Wlkp.
Wiek: 51
Status: Offline

Re: nacisk osi

Post autor: tylust »

Flower pisze:Zakładając że ważę 90 kg, Virago 535 ma 195 kg masy własnej (suma 285 kg), a dopuszczalny nacisk na osi według mojego dowodu to 2kN, to nie mogę jeździć swoim motocyklem bo przekraczam nacisk? Często jeżdżę z pasażerką, to już w ogóle wtedy przekraczam :P Co ciekawe dopuszczalna masa całkowita wynosi 415 kg, czyli zgodnie z tym co widzę u góry jest to 4,15 kN...

Odnoszę wrażenie, że każdy ma tu wpisaną dowolną liczbę z przedziału od 2 do 4
nacisk OSI - czyli pojedynczej osi, a nie obu osi łącznie :wink:
w mojej 750 to odpowiednio 166kg na przód i 299kg na tył
Tomek
Awatar użytkownika
Flower
Posty: 1401
Rejestracja: 09 marca 2009, 21:59
Motocykl: Jędza - XV535 (2YL)
Lokalizacja: Krosno Odrzańskie
Wiek: 33
Status: Offline

Re: nacisk osi

Post autor: Flower »

To nie znalazłem tego u siebie w dowodzie, pewnie źle patrzyłem. Zgodnie z wyliczeniem krzysiekol byłoby po mojemu, ale widzę, że się mylę.

"Ci którzy rezygnują z Wolności w imię bezpieczeństwa, nie zasługują na żadne z nich."

Thomas Jefferson
Blunio pisze: wypada świat widzieć takim jaki jest, a nie taki jakby niektórzy chceli żebyś go widział.
ODPOWIEDZ