Złamane pokrętło od prędkościomierza

Jeżeli masz kłopoty ze swoją Virago lub nie wiesz jak coś naprawić to idealne miejsce by o tym napisać
Awatar użytkownika
Bartko
Posty: 16
Rejestracja: 21 listopada 2014, 00:51
Motocykl: benzynowy
Lokalizacja: Będzin
Wiek: 49
Status: Offline

Złamane pokrętło od prędkościomierza

Post autor: Bartko »

Witam Forumowiczów!
Niedawno nabyłem swój pierwszy motorek - Yamahę Virago 1100 '89. Świetny sprzęt. Niestety nie wszystko od razu dojrzałem :-) Ostatnio zauważyłem, że mam urwane pokrętło przy prędkościomierzu służące do zerowania przebiegu dziennego.
Mam pytanie: czy wystarczy, że dokleję do wystającego fragmentu po pokrętle coś, co umożliwiałoby mi zerowanie licznika dziennego, czy muszę wymienić cały zegar (pokazuje dobrze prędkość i kilometry). Pytam, bo na jakimś filmiku na YouTube widziałem, że chłopak miał przyklejoną (przykręconą ?) zwykłą śrubkę w miejscu tego właśnie pokrętła.
Pozdrawiam!
Bartko
Awatar użytkownika
2007XV1700
Posty: 5107
Rejestracja: 03 czerwca 2011, 15:31
Motocykl: XV1000,XV1700,JAWA
Lokalizacja: https://maps.app.goo.gl/hmAhT1FGH4TPnWHz9
Wiek: 42
Kontakt:
Status: Offline

Re: Złamane pokrętło od prędkościomierza

Post autor: 2007XV1700 »

Zapraszamy do powitalni i uzupełnij dane w profilu.

jeśli ułamane jest przypadkiem to wystarczy, tak jak widziałeś, wstawić jakąś protezę. jeśli upitolone bo zerowanie nie działało no to nic z tego.
Awatar użytkownika
Bartko
Posty: 16
Rejestracja: 21 listopada 2014, 00:51
Motocykl: benzynowy
Lokalizacja: Będzin
Wiek: 49
Status: Offline

Re: Złamane pokrętło od prędkościomierza

Post autor: Bartko »

Jakiś mały kikut tam wystaje z boku. Spróbuję go czymś chwycić i pokręcić. Rozumiem, że jeśli się wyzeruje - znaczy, że mogę do niego dokleić cokolwiek i będzie działać. Ok, dzięki, popróbuję :-)
Awatar użytkownika
barg
Posty: 814
Rejestracja: 15 września 2011, 23:44
Motocykl: XV 700 '84 ST1100
Lokalizacja: Oświęcim
Wiek: 53
Status: Offline

Re: Złamane pokrętło od prędkościomierza

Post autor: barg »

Też podziwiam osiągnięcia współczesnej chemii ale bym nie kleił jak nie trzeba. Tam jest gwintowany trzpień. Ja nakręciłem pokrętło z ruskiego budzika i piękne jest, chromowane i działa jak japońskie.
Milczę zawzięcie i czekam na znak by mogło być pięknie, bo nie jest aż tak.
danek25
Posty: 189
Rejestracja: 15 lipca 2014, 12:27
Motocykl: virago XV700
Lokalizacja: Zambrów podlasie
Wiek: 40
Status: Offline

Re: Złamane pokrętło od prędkościomierza

Post autor: danek25 »

pokrętło można wymienić, bez rozbierania budzika jest normalnie przykręcane, tylko uwaga ma lewy gwint! Odkręcasz w prawą stronę.
Awatar użytkownika
Bartko
Posty: 16
Rejestracja: 21 listopada 2014, 00:51
Motocykl: benzynowy
Lokalizacja: Będzin
Wiek: 49
Status: Offline

Re: Złamane pokrętło od prędkościomierza

Post autor: Bartko »

Zgadza się - kręcąc w prawo wykręciłem pokrętło. Niestety, kiedy dokręciłem do kikuta śrubkę, wkręciłem spowrotem i kręciłem, żeby wyzerować - nic się nie wyzerowało. Czy licznik zeruje się kręcąc w stronę przeciwną do wykręcania trzpienia (tzn. w lewo)? Dodam, że licznik prędkości i kilometrów (sumaryczny i dzienny) wskazują prawidłowo. Fajnie byłoby, żebym jeszcze mógł licznik zerować... :-)
danek25
Posty: 189
Rejestracja: 15 lipca 2014, 12:27
Motocykl: virago XV700
Lokalizacja: Zambrów podlasie
Wiek: 40
Status: Offline

Re: Złamane pokrętło od prędkościomierza

Post autor: danek25 »

Tak zerujesz kręcąc w lewo czyli przeciwnie niż odkręcasz gałkę.
Awatar użytkownika
Bartko
Posty: 16
Rejestracja: 21 listopada 2014, 00:51
Motocykl: benzynowy
Lokalizacja: Będzin
Wiek: 49
Status: Offline

Re: Złamane pokrętło od prędkościomierza

Post autor: Bartko »

Czy potrzeba dużej siły, żeby wyzerować, czy "chodzi" lekko? Tak sobie myślę - że jeśli nie będzie się dało wyzerować, czy trzeba koniecznie kupić nowy licznik, czy wystarczy jakaś drobna naprawa?
danek25
Posty: 189
Rejestracja: 15 lipca 2014, 12:27
Motocykl: virago XV700
Lokalizacja: Zambrów podlasie
Wiek: 40
Status: Offline

Re: Złamane pokrętło od prędkościomierza

Post autor: danek25 »

Powinno lekko się kręcić i kasować setkami czyli od 999,888,777,666.....itd aż do 000. Obudowa jak obudowa jest droga ale sam wkład wystarczy, tyle, że dostęp do bebechów nie jest łatwy. trzeba rozginać obwódkę chromową tą od strony szkła, żeby sie dobrać do bebechów. Sprawa delikatna, bo rozginając łatwo zdeformujesz chromowany pierścień co będzie w przyszłości wyglądać peee. Wkład mam bo chciałem wymienić u siebie bebechy, bo mam w MIl a wkład mam w KM, ale jak obadałem jak jest z rozebraniem to postanowiłem zostawić jak jest czyli w milach. Jak chcesz to wkład mogę odsprzedać.
Awatar użytkownika
Bartko
Posty: 16
Rejestracja: 21 listopada 2014, 00:51
Motocykl: benzynowy
Lokalizacja: Będzin
Wiek: 49
Status: Offline

Re: Złamane pokrętło od prędkościomierza

Post autor: Bartko »

Ok, jeszcze popróbuje pokręcić - dokleję coś do ułamanego trzpienia, wkręcę go spowrotem i zobaczę czy zeruje. Dziwi mnie tylko, że licznik działa, a z zerowaniem jest kłopot... :-)
goral
Posty: 411
Rejestracja: 06 stycznia 2011, 20:57
Motocykl: 700 1985 serce 1,1o
Lokalizacja: Meszna/Irlandia
Wiek: 45
Status: Offline

Re: Złamane pokrętło od prędkościomierza

Post autor: goral »

Nie doklejaj nic .Weź kawałek plastikowego trzpienia tak 7mm średnicy i z 3 cm długości nawierć w nim 1,5 mm dziurkę i wkręć na ten trzpień. Sprubój czy kasuje i wtedy obetnij naddatek trzpienia . Nie klej nic bo nie trzeba lewy gwint tam jest i kleju nie przewidziano tam. Ja mam końcówke długopisu wciśniętą na resztke trzpienia . Sprawdz czy ten trzpień nie jest lekko krzywy bo tez nie będzie dobrze zerowało.
Awatar użytkownika
Bartko
Posty: 16
Rejestracja: 21 listopada 2014, 00:51
Motocykl: benzynowy
Lokalizacja: Będzin
Wiek: 49
Status: Offline

Re: Złamane pokrętło od prędkościomierza

Post autor: Bartko »

Panowie - dzięki serdeczne za pomoc - wszystko się udało :-) Wykręciłem ułamane pokrętło, wcisnąłem spiłowaną śrubkę, wkręciłem z powrotem i resetuje aż miło ;-) Temat do zamknięcia, pozdrawiam!
Awatar użytkownika
_CioneK_70
Posty: 2458
Rejestracja: 25 listopada 2014, 21:30
Motocykl: Raider XV1900
Lokalizacja: Kalisz
Wiek: 53
Status: Offline

Re: Złamane pokrętło od prędkościomierza

Post autor: _CioneK_70 »

Ostatnie zdanie w tym temacie.... i już mnie nie ma :D
Jeżeli komuś przytrafi się ta przypadłość, śmiało do mnie na PW.... Zaradzimy...zawsze i o każdej porze :mrgreen:
Postrof :motorcycle:
Jest tylko cienka czerwona linia pomiędzy rozsądkiem a szaleństwem....
--------------------------------------------------------------------------------------------
Piwo bezalkoholowe to pierwszy krok do nadmuchiwanej kobiety --------------------------------------------------------------------------------------------
Jest i będzie w sercu Virago XV1100 -->> nowy w stadzie Raider XV1900
ODPOWIEDZ