Opaski ochronne na felgi

Tematy związane z oponami, kołami, układem kierowniczym
Awatar użytkownika
maciekmiod
Posty: 26
Rejestracja: 18 sierpnia 2012, 12:51
Motocykl: XV 535 2YL '99
Lokalizacja: Warszawa
Wiek: 37
Status: Offline

Opaski ochronne na felgi

Post autor: maciekmiod »

Witam,

Czy podczas zakupów poprzedzających wymianę ogumienia potrzebuję pamiętać o czymś jeszcze poza oponami i dętkami? W sklepach internetowych napotkałem się też na opaski ochronne na felgi, które to za zadanie mają ochronić dętkę przed niedoskonałościami felgi. I teraz pytanie: czy warto sobie zawracać tym głowę?

Nie zdejmowałem u siebie kół, nie wiem jak wygląda łączenie szprych z obręczą (czy jest ostre, czy połączenie jest ładne, czy już fabrycznie zabezpieczone opaską). Na tyle ile się da, pooglądałem felgi na aukcjach. Nie wyglądały niebezpiecznie. Koszt opaski niewielki (2 x 7.5 zł). Z drugiej strony może utrudnić wyważenie, mechanicy mogą źle to założyć / zagiąć (nie darzę ich kompletnie żadnym zaufaniem).

Stosujecie to?
Puchatek spojrzał na obydwie łapki. Wiedział, że jedna z nich jest prawa, i wiedział jeszcze, że kiedy już się ustaliło, która z nich jest prawa, to druga była lewą, ale nigdy nie wiedział, jak zacząć.

Obrazek
Awatar użytkownika
leszekk
Posty: 4146
Rejestracja: 26 kwietnia 2009, 21:35
Motocykl: XV750 -> BMW R1200GS
Lokalizacja: mazowieckie
Status: Offline

Re: Opaski ochronne na felgi

Post autor: leszekk »

W kołach przeznaczonych do opon dętkowych (a więc takich, gdzie na ogół szprycha tkwi w nyplu widocznym po zdjęciu dętki) stosowanie opaski zwanej także bandażem jest raczej obowiązkowe. Rzecz nie w szprysze, która zwykle nie ma szansy wystawać poza nypel, a w nyplu, w którym gwintowany otwór może mieć ostre krawędzie. Dobrze włożona i nadmuchana do właściwego ciśnienia dętka nie ma wprawdzie naturalnych ciągot do ruchu, w wyniku którego miałaby z tej strony ulec przetarciu, jednak wspomniane ostre krawędzie mogą osłabić strukturę gumy i prowadzić do bardzo groźnego wystrzału dętki w czasie jazdy.
Proponuję przyjąć zasadę: na bezpieczeństwie (oponach, dętkach i niezbędnych pierdułkach) nie oszczędzamy. Chcesz oszczędzać - mniej odkręcaj manetkę.

Jeśli nie wierzysz mechanikowi - stój przy nim i pilnuj. Jeśli się na tym znasz - nie pozwól żeby coś schrzanił, jeśli się nie znasz - skorzystaj z renomowanego warsztatu a nie z usług kowala. Opaska na wyważenie nie ma szansy wpływać, szczególnie, że konstrukcyjnie powinna tam być.
In God we Trust -- all others must submit an X.509 certificate.
Awatar użytkownika
Blunio
Posty: 5793
Rejestracja: 11 marca 2008, 10:21
Motocykl: Trek X-Caliber 8
Lokalizacja: Warszawa Bemowo
Wiek: 72
Status: Offline

Re: Opaski ochronne na felgi

Post autor: Blunio »

leszekk pisze:Opaska na wyważenie nie ma szansy wpływać, szczególnie, że konstrukcyjnie powinna tam być.
Z tego co się orientuję to opaska powinna być przyklejona na środku geometrycznym obwodu obręczy koła (czyli na wspomnianych nyplach) :kawa:
Nadzieja to ogień. To ogień, który chce płonąć nawet wtedy, gdy jest gaszony. Nadzieja to nieodparte dążenie, by odnajdywać sens w bezsensie i odkrywać prawdę w zamęcie kłamstw.
Samochód z Niemiec a kobieta z Polski - nigdy odwrotnie!!!
Awatar użytkownika
leszekk
Posty: 4146
Rejestracja: 26 kwietnia 2009, 21:35
Motocykl: XV750 -> BMW R1200GS
Lokalizacja: mazowieckie
Status: Offline

Re: Opaski ochronne na felgi

Post autor: leszekk »

Co do klejenie - nie wiem. Zwykle wystarcza sprężystość gumy - opaska jest mniejsza niż obwód koła, zatem trzyma się "siłą rzeczy" ;-)
In God we Trust -- all others must submit an X.509 certificate.
Awatar użytkownika
grzała
Posty: 739
Rejestracja: 09 listopada 2011, 07:10
Motocykl: XF650 98'
Lokalizacja: Ciechanów
Wiek: 46
Status: Offline

Re: Opaski ochronne na felgi

Post autor: grzała »

Taką opaskę można wykonać ze starej dętki, ewentualnie podobnego materiału. To zwykły pasek sklejony w miejscu maszynki z wykonanym otworem na nią.
"białe ręce, czarny blues"
Awatar użytkownika
maciekmiod
Posty: 26
Rejestracja: 18 sierpnia 2012, 12:51
Motocykl: XV 535 2YL '99
Lokalizacja: Warszawa
Wiek: 37
Status: Offline

Re: Opaski ochronne na felgi

Post autor: maciekmiod »

Wiem że na niektórych obręczach montuje się fabryczne osłony nypli, np. w formie plastikowej taśmy która ma większą trwałość niż guma i nie trzeba wtedy pamiętać o wymianie opasek. Orientujecie się jak jest w virago? Raczej tego nie sprawdzę przed zdjęciem opony, a w warsztacie trzeba być juz przygotowanym z zakupami.
Puchatek spojrzał na obydwie łapki. Wiedział, że jedna z nich jest prawa, i wiedział jeszcze, że kiedy już się ustaliło, która z nich jest prawa, to druga była lewą, ale nigdy nie wiedział, jak zacząć.

Obrazek
ODPOWIEDZ