virago 125 dziwne stuki

Wszysto co związane z silnikami naszych Virago
czajmen
Posty: 33
Rejestracja: 27 marca 2016, 14:35
Motocykl: Wiśniowa 125
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Wiek: 29
Kontakt:
Status: Offline

virago 125 dziwne stuki

Post autor: czajmen »

Witam mam taki problem.

Gdy jadę głównie przy niższych prędkościach (chociaż pewnie przy wyższych po prostu tego czuję) pojawiają się regularne dziwne odgłosy (jakby stukanie) co jakieś ~0,5s któremu towarzyszy delikatne szarpnięcie... Im moto jedzie szybciej tym przedział czasowy staje się krótszy aż w końcu staje się to nie wyczuwalne. Ktoś ma jakieś pomysły ? Jeździć to tak nie można a sezon się rozkręca :chopper:
.Net Developer + Tworzenie stron WWW
Awatar użytkownika
domin75
Posty: 1657
Rejestracja: 07 lipca 2014, 14:31
Motocykl: Yamaha VIRAGO 125
Lokalizacja: Rawicz
Wiek: 49
Status: Offline

Re: virago 125 dziwne stuki

Post autor: domin75 »

Z Twojego opisu nie mogę wywnioskować czy pisząc że jedziesz wolniej i szybciej to znaczy przy niższych i wyższych obrotach, czy to problem prędkości niezależny od obrotów silnika?
Mały jacht, mały motor, chyba czas na mały samolot?!?
Pamiętaj: Nigdy na nic nie jest za późno!!!

Sezon 2015 zakończony : https://www.youtube.com/watch?v=-WdrbQuVcH8
Awatar użytkownika
grzegorzbr2
Posty: 4920
Rejestracja: 13 listopada 2012, 21:00
Motocykl: XV 535 1,1 1,7 1,3
Lokalizacja: Świętokrzyskie - TOP
Wiek: 52
Status: Offline

Re: virago 125 dziwne stuki

Post autor: grzegorzbr2 »

Sprawdź stan zebatek i łancuch napedowy.
czajmen
Posty: 33
Rejestracja: 27 marca 2016, 14:35
Motocykl: Wiśniowa 125
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Wiek: 29
Kontakt:
Status: Offline

Re: virago 125 dziwne stuki

Post autor: czajmen »

dzięki wielkie nie spodziewałem się tak szybkiej odpowiedzi :)

@domin75 Powiem Ci że nie zwróciłem na to uwagi. Na luzie nawet jak dodam gaz nic się dzieje. Tak samo gdy podczas jazdy wcisnę klamkę sprzęgła również wszelkie stuki ustają. (Nie wiem czy to coś wyjaśnia, jutro jak nie będzie burzy potestuje i napiszę dokładniej) Gdyby odpukać problem nie tyczył samego napędu na pewno będę rozwijał ten wątek.

Sprawdzę dokładnie ten napęd i dam znać. Pewnie pokuszę się o jakiś filmik aby jakieś "wprawne oko" oceniło. Jestem świadom swojej niewiedzy.
.Net Developer + Tworzenie stron WWW
Awatar użytkownika
kris2k
Posty: 3403
Rejestracja: 15 czerwca 2010, 07:24
Motocykl: GuStaw
Lokalizacja: Pabianice
Wiek: 52
Status: Offline

Re: virago 125 dziwne stuki

Post autor: kris2k »

Oprócz tego o czym Grzesiu słusznie wspomniał, sprawdź również czy zębatka zdawcza nie ma luzu na wałku.
czajmen
Posty: 33
Rejestracja: 27 marca 2016, 14:35
Motocykl: Wiśniowa 125
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Wiek: 29
Kontakt:
Status: Offline

Re: virago 125 dziwne stuki

Post autor: czajmen »

Jeśli to ta mniejsza to owszem nawet po odkręceniu zrób (dokreceniu srob) mogę nią ruszac przód tył i łańcuch gdy poruszam nim w dolnej części rusza się też w górnej. Przepraszam za błędy pisze z telefonu podczas jazdy b próbnej po naciągnięciu łańcucha dalej... Dalej coś jakby trze ;(
.Net Developer + Tworzenie stron WWW
Awatar użytkownika
kris2k
Posty: 3403
Rejestracja: 15 czerwca 2010, 07:24
Motocykl: GuStaw
Lokalizacja: Pabianice
Wiek: 52
Status: Offline

Re: virago 125 dziwne stuki

Post autor: kris2k »

Chodzi o to czy zębatka zdawcza, ta mała, ma luz na wałku, bo to że nią będziesz mógł poruszać to normalne. Sprawdź stan zębów obu zębatek, s tan łańcucha, szczególnie czy nie ma luzu na poszczególnych ogniwach. Naciąg pamiętaj że należy sprawdzać pod obciążeniem, czyli siedząc na motocyklu. Ale z tego co opisujesz przypuszczam że napęd masz do wymiany.
Możesz też wrzucić foty, ocenimy.
czajmen
Posty: 33
Rejestracja: 27 marca 2016, 14:35
Motocykl: Wiśniowa 125
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Wiek: 29
Kontakt:
Status: Offline

Re: virago 125 dziwne stuki

Post autor: czajmen »

Filmik z napędem:
https://www.youtube.com/watch?v=0unJxAN5dXQ

Pod koniec filmu gdy trzymam za samą zębatkę i próbuje nią ruszać też sie lekko chwieje
.Net Developer + Tworzenie stron WWW
Awatar użytkownika
kris2k
Posty: 3403
Rejestracja: 15 czerwca 2010, 07:24
Motocykl: GuStaw
Lokalizacja: Pabianice
Wiek: 52
Status: Offline

Re: virago 125 dziwne stuki

Post autor: kris2k »

Zębatka zdawcza już ma swoje chwile chwały za sobą. Jeśli z kasą krucho, spróbuj na początek wymienić tylko ją, zresztą i tak zebatkę zdawczą powinno się wymieniać dwa razy cześciej niż cały napęd ze względu na ilośc zębów i przenoszone przez nią siły - zaoszczędza to kosztów bo nie niszczy łańcucha a koszt samej zębatki jest znikomy w porównaniu z całym napędem.
Na tylnej nie widzę zużycia ponad normę, choć trudno to po tym filmiku ocenić. Łańcuch sprawdź czy nie ma luzu na ogniwach nie na zebatce, bo na zebatce będzie miał zawsze, czyli złap dwa ogniwa obok siebie i sprawdź czy jest sztywny, czy na łączeniu ogniw nie ma luzu.
IgumaI
Posty: 6
Rejestracja: 12 lutego 2015, 21:19
Motocykl: Yamaha Virago 125
Status: Offline

Re: virago 125 dziwne stuki

Post autor: IgumaI »

Witam, i co się okazało przyczyną stuków? mam podobne objawy i nie wydaje mi się że to od przeniesienia napędu.
czajmen
Posty: 33
Rejestracja: 27 marca 2016, 14:35
Motocykl: Wiśniowa 125
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Wiek: 29
Kontakt:
Status: Offline

Re: virago 125 dziwne stuki

Post autor: czajmen »

Wymieniłem przednią zębatkę i było jakby trochę lepiej. Nie powiem Ci dokładnie bo ->

Moto aktualnie stoi z pokrzywioną felgą nie mam pojęcia jak się za to zabrać. Oddałem do warsztatu koleś coś pokręcił lekko ja naprostował, stwierdzając ze lepiej nie umie i skasował 120zł ("ale przecież mówiłem ci ze nie będzie idealnie")
.Net Developer + Tworzenie stron WWW
IgumaI
Posty: 6
Rejestracja: 12 lutego 2015, 21:19
Motocykl: Yamaha Virago 125
Status: Offline

Re: virago 125 dziwne stuki

Post autor: IgumaI »

owe dziwne stuki nie są spowodowane na pewno przeniesieniem napędu. podczas wymiany zębatek i łańcucha motocykl odpaliłem a żeby tak go posłuchać trochę w garażu. bez oporu nic nie hałasuje. zmontowałem do jazdy ale jeszcze go podniosłem tak abym spokojnie mógł wrzucić bieg i niech się koło kręci. jedynka, dwójka, trójka i zaczęło stukać jak się bardziej rozgrzał i zrobiłem opór delikatnie naciskając tylny hamulec a po jego puszczeniu stukanie regularnie trwało. stuki są jakby w przednim cylindrze, które wprowadzają cały motor w delikatne wibracje a amplituda uderzeń maleje wraz ze wzrostem prędkości obrotowej. teraz doświadczonych kolegów prosiłbym o radę, od czego zacząć, bo po tych oględzinach jeszcze nic nie robiłem. wyrobione gniazda zaworów? coś z tłokami?
Awatar użytkownika
leopold
Posty: 579
Rejestracja: 07 stycznia 2011, 09:12
Motocykl: Virago 750
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Status: Offline

Re: virago 125 dziwne stuki

Post autor: leopold »

IgumaI pisze:owe dziwne stuki nie są spowodowane na pewno przeniesieniem napędu. podczas wymiany zębatek i łańcucha motocykl odpaliłem a żeby tak go posłuchać trochę w garażu. bez oporu nic nie hałasuje. zmontowałem do jazdy ale jeszcze go podniosłem tak abym spokojnie mógł wrzucić bieg i niech się koło kręci. jedynka, dwójka, trójka i zaczęło stukać jak się bardziej rozgrzał i zrobiłem opór delikatnie naciskając tylny hamulec a po jego puszczeniu stukanie regularnie trwało. stuki są jakby w przednim cylindrze, które wprowadzają cały motor w delikatne wibracje a amplituda uderzeń maleje wraz ze wzrostem prędkości obrotowej. teraz doświadczonych kolegów prosiłbym o radę, od czego zacząć, bo po tych oględzinach jeszcze nic nie robiłem. wyrobione gniazda zaworów? coś z tłokami?
Zastanów się, jaka część/zespół w motocyklu obraca się z częstotliwością równą częstości stukania?
Pozdrawia Leopold

PS. Spróbuj rozpędzać silnik stale do tych samych obrotów ale na różnych biegach. Jeśli częstotliwość stukania będzie zależeć od biegu to coś na linii: skrzynia biegów - przeniesienie napędu - tylna oś z bebechami. Jeśli nie, masz problem z silnikiem.
ODPOWIEDZ