OPONY wasze opinie i testy duzy temat

Tematy związane z oponami, kołami, układem kierowniczym
marekc1019
Posty: 103
Rejestracja: 05 maja 2017, 20:41
Motocykl: XV 535 , Victory1200
Lokalizacja: Gdynia
Status: Offline

Re: OPONY wasze opinie i testy duzy temat

Post autor: marekc1019 »

Najbardziej ciekawe są opinie teoretyków. Proponuje Koledze aby szerzej przedstawił swoją wiedzę na temat procesów produkcyjnych i składników które są wykorzystywane obecnie w produkcji współczesnych opon. Proszę o szczegółowy opis składników wykorzystywanych podczas produkcji ( jest ich ponad 150 ) wraz z proporcjami jakie należy zastosować w mieszankach w zależności od przeznaczenia opony, ze szczególnym uwzględnieniem podziału na grupy :kauczuk,oleje, substancje chemiczne, guma syntetyczna, włókna tekstylne, sadza i krzemionka . A następnie o porównanie z oponami z przed kilkunastu lat, abym miał wiedze, które najlepiej będą się nadawały na wspomniane przez Kolegę huśtawkę i łabędzie ogrodowe. Bo wiadomo huśtawka też musi spełniać warunki bezpieczeństwa.
Awatar użytkownika
Kargul
Posty: 685
Rejestracja: 23 listopada 2011, 11:44
Motocykl: BMW R1200GS
Lokalizacja: Luboń
Wiek: 43
Status: Offline

Re: OPONY wasze opinie i testy duzy temat

Post autor: Kargul »

marekc1019 pisze:Najbardziej ciekawe są opinie teoretyków. Proponuje Koledze aby szerzej przedstawił swoją wiedzę na temat procesów produkcyjnych i składników które są wykorzystywane obecnie w produkcji współczesnych opon. Proszę o szczegółowy opis składników wykorzystywanych podczas produkcji ( jest ich ponad 150 ) wraz z proporcjami jakie należy zastosować w mieszankach w zależności od przeznaczenia opony, ze szczególnym uwzględnieniem podziału na grupy :kauczuk,oleje, substancje chemiczne, guma syntetyczna, włókna tekstylne, sadza i krzemionka . A następnie o porównanie z oponami z przed kilkunastu lat, abym miał wiedze, które najlepiej będą się nadawały na wspomniane przez Kolegę huśtawkę i łabędzie ogrodowe. Bo wiadomo huśtawka też musi spełniać warunki bezpieczeństwa.
nie potrzebuję wiedzy teoretycznej na temat opon, aby wiedzieć, że opona 5-letnia jest do dupy. Mam takie na moto (Bridgestone Exedra Max) i wiem, że nadają się tylko do wymiany. Opona z przód widać pęknięcia. Tył też nie zaciekawię wygląda (mimo, że jeszcze bieżnik jest). Do tego opony twarde jak kanie. Mam te opony od nówki, więc wiem jak się zachowywały przedtem, a jak teraz. Różnica jest kolosalna.
Awatar użytkownika
Top Gun
Posty: 2983
Rejestracja: 25 sierpnia 2015, 16:23
Motocykl: CRF 1000
Lokalizacja: Wrocław
Wiek: 59
Status: Offline

Re: OPONY wasze opinie i testy duzy temat

Post autor: Top Gun »

Kargul pisze:
marekc1019 pisze:Najbardziej ciekawe są opinie teoretyków. Proponuje Koledze aby szerzej przedstawił swoją wiedzę na temat procesów produkcyjnych i składników które są wykorzystywane obecnie w produkcji współczesnych opon. Proszę o szczegółowy opis składników wykorzystywanych podczas produkcji ( jest ich ponad 150 ) wraz z proporcjami jakie należy zastosować w mieszankach w zależności od przeznaczenia opony, ze szczególnym uwzględnieniem podziału na grupy :kauczuk,oleje, substancje chemiczne, guma syntetyczna, włókna tekstylne, sadza i krzemionka . A następnie o porównanie z oponami z przed kilkunastu lat, abym miał wiedze, które najlepiej będą się nadawały na wspomniane przez Kolegę huśtawkę i łabędzie ogrodowe. Bo wiadomo huśtawka też musi spełniać warunki bezpieczeństwa.
nie potrzebuję wiedzy teoretycznej na temat opon, aby wiedzieć, że opona 5-letnia jest do dupy. Mam takie na moto (Bridgestone Exedra Max) i wiem, że nadają się tylko do wymiany. Opona z przód widać pęknięcia. Tył też nie zaciekawię wygląda (mimo, że jeszcze bieżnik jest). Do tego opony twarde jak kanie. Mam te opony od nówki, więc wiem jak się zachowywały przedtem, a jak teraz. Różnica jest kolosalna.
Dobre :bravo: opona do dupy :lol: ja całe życie używam papieru :nazdrowie:
,,Nie rezygnuj z marzeń, nigdy nie wiesz kiedy okażą się potrzebne,,
Awatar użytkownika
tomekt9
Posty: 440
Rejestracja: 22 sierpnia 2010, 19:39
Motocykl: 535 > FZ6 SA
Lokalizacja: Pępowo
Wiek: 50
Status: Offline

Re: OPONY wasze opinie i testy duzy temat

Post autor: tomekt9 »

Witam
Mam dylemat jaką oponę kupić na przód do 535, za rok planuje wymienić tył ze względu na wiek - stuknie 5 latek. Obecnie mam CM1/CM2 Continentala i jak na mój styl jazdy jest OK. Ale nie mogę nigdzie namierzyć nowych. Czy ktoś ma sugestie jaką oponę lub komplet może z czystym sumieniem polecić z dostępnych obecnie na rynku? Szukam tylko nowych, wynalazki z alledrogo 2011-2014 odpadają.
Co do opon HEIDENAU - zdania są mocno podzielone na FMYV i nie wiem czy czasem nie dołożyć do innych ale sprawdzonych.
Z góry dzięki za wszystkie sugestie!
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
janko28
Posty: 94
Rejestracja: 14 października 2018, 16:51
Motocykl: virago 750 1998r
Lokalizacja: Łódź
Wiek: 50
Status: Offline

Re: OPONY wasze opinie i testy duzy temat

Post autor: janko28 »

Panowie nie chcę robić popłochu ale ja na swojej 750 znalazłem gumy z 97 roku a motung z 98 ,kuwa z tyłu co prawda łysa sie zrobiła i troszke popaliłem jej na koniec dla zabawy ale z przodu z 1/2 bieżnika i popękana wcale nie jest,tak czy inaczej obie do wymiany bo 20 lat na fabrycznym komplecie to pewno rekord.
Teraz pytanie gdzie kupujecie i jakie do xv750 propozycje.
marcinz666
Posty: 63
Rejestracja: 31 maja 2018, 08:48
Motocykl: XV 1100
Lokalizacja: Rzeszów/ całe podkarpacie
Wiek: 36
Status: Offline

Re: OPONY wasze opinie i testy duzy temat

Post autor: marcinz666 »

Ja właśnie jestem po zmianie opon na nowe. Stare miały już swoje lata, choć wizualnie były OK, ale jakoś im nie ufałem.
Długo szukałem opinii i porad, bo chciałem coś dobrego, ale też nie w astronomicznej cenie.
Koniec końców po "zdoktoryzowaniu" się z opon i rozmowach ze znajomymi (obaj jeździli na różnych sprzętach - Shadow, Virago, Roadstar), kupiłem coś, czego w ogóle nie brałbym pod uwagę.
Na forach poczytałem o Duro, zdania były podzielone. Ale znajomi też je polecili, sami używają, są zadowoleni. Opony bardzo tanie, ale dzięki temu, za 3, 4 lata wymienię je bez żalu na nowe. A nowa zawsze będzie lepsza od starego leżaka.
Opinie na temat budżetowych opon są podzielone, ale ja jeżdżę spokojnie, a nie wyczynowo, więc myślę że dadzą radę.

A Ty zrób tak jak uważasz i wybierz te, które Tobie odpowiadają, bo zawsze znajdą się ludzie, którzy będą polecać najtańsze możliwe, albo tacy, którzy twierdzą, że żeby było dobrze, musi być drogo...
Awatar użytkownika
Piotrek9007
Posty: 583
Rejestracja: 07 czerwca 2015, 23:01
Motocykl: Virago 750
Lokalizacja: TST Starachowice
Wiek: 37
Status: Offline

Re: OPONY wasze opinie i testy duzy temat

Post autor: Piotrek9007 »

Dunlop D404 przód + tył. Kupione z hurtowni w necie jakich wiele. Tyle lat jeżdżone w różnych warunkach i jest na piątkę z plusem! Polecam!


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Motto posiadaczy Virago - jak coś nie działa to sprawdzanie zacznij od najprostszych rzeczy, a dopiero jak to wyeliminujesz to grzeb głębiej. Np. - nie chce odpalić = sprawdź czy masz paliwo :wink:

(zaczerpnięte z forum :rock: )
Awatar użytkownika
jankess
Posty: 560
Rejestracja: 01 stycznia 2017, 15:30
Motocykl: VIRAGO XV 1100
Lokalizacja: PODKARPACIE
Wiek: 53
Status: Offline

Re: OPONY wasze opinie i testy duzy temat

Post autor: jankess »

Ja przed tamtym sezonem kupiłem Bridgestone Exedra Max jak dla mnie rewelacja zarówno na suchym jak i na mokrym . :nazdrowie:
ŻYJ I DAJ ŻYĆ INNYM !!!
Awatar użytkownika
Feniks
Posty: 1095
Rejestracja: 18 listopada 2015, 19:44
Motocykl: Yamaha Virago 1100
Lokalizacja: Rybarzowice
Kontakt:
Status: Offline

Re: OPONY wasze opinie i testy duzy temat

Post autor: Feniks »

Przód Metzeler lasertec, tył Metzeler ME88. Ładnie wyglądają w Virce :) i tyle :)
Naprawde na mokrej i suchej nawierzchni dobrze sie trzymają.
Nie obawiaj się porażki – to nie porażka, ale mało ambitny cel jest błędem. W wielkiej próbie honorowo jest nawet polec.
Awatar użytkownika
MarcinS
Posty: 655
Rejestracja: 03 grudnia 2017, 19:07
Motocykl: Virago XV535 2YL '93
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Wiek: 41
Status: Offline

Re: OPONY wasze opinie i testy duzy temat

Post autor: MarcinS »

Ja mam wspominane wyżej Dunlopy 404. Na moja emerycką jazdę wystarczają. :chopper:
"When I'm walking a dark road
I am a man who walks alone"
Awatar użytkownika
tomekt9
Posty: 440
Rejestracja: 22 sierpnia 2010, 19:39
Motocykl: 535 > FZ6 SA
Lokalizacja: Pępowo
Wiek: 50
Status: Offline

Re: OPONY wasze opinie i testy duzy temat

Post autor: tomekt9 »

Dziękuję za posty - jestem już tak w 95% przekonany do Dunlopów.
Pozdrawiam i do zobaczyska na drodze! :chopper:
Awatar użytkownika
Gibki 12
Posty: 23
Rejestracja: 24 sierpnia 2019, 16:55
Motocykl: XV Virago 750
Lokalizacja: Krasnystaw
Wiek: 53
Status: Offline

Re: OPONY wasze opinie i testy duzy temat

Post autor: Gibki 12 »

Witam. Jakie opony lepiej wybrać : Bridgestone Exedra Max, HEIDENAU K65 czy Metzeler Perfect ME 77? :pomocy:
Awatar użytkownika
leszekk
Posty: 4146
Rejestracja: 26 kwietnia 2009, 21:35
Motocykl: XV750 -> BMW R1200GS
Lokalizacja: mazowieckie
Status: Offline

Re: OPONY wasze opinie i testy duzy temat

Post autor: leszekk »

Jadą dwie blondynki tramwajem. Jedna z nich pyta współpasażera: Przepraszam, czy dojadę tym tramwajem do dworca PKP? Współpasażer po namyśle, zerknięciu na tablicę z trasą, spojrzeniu za okno odpowiada stanowczo - nie. Na to druga: A ja?
Gibki 12 pisze: 29 maja 2020, 09:59 Witam. Jakie opony lepiej wybrać : Bridgestone Exedra Max, HEIDENAU K65 czy Metzeler Perfect ME 77? :pomocy:
Naprawdę na 19-tu stronach dyskusji o oponach nikt o tym nie napisał?
No to ja napiszę - wybierz jakie chcesz. Opinie są różne ale i ceny są różne.
In God we Trust -- all others must submit an X.509 certificate.
Awatar użytkownika
Gibki 12
Posty: 23
Rejestracja: 24 sierpnia 2019, 16:55
Motocykl: XV Virago 750
Lokalizacja: Krasnystaw
Wiek: 53
Status: Offline

Re: OPONY wasze opinie i testy duzy temat

Post autor: Gibki 12 »

leszekk pisze: 29 maja 2020, 10:11 Jadą dwie blondynki tramwajem. Jedna z nich pyta współpasażera: Przepraszam, czy dojadę tym tramwajem do dworca PKP? Współpasażer po namyśle, zerknięciu na tablicę z trasą, spojrzeniu za okno odpowiada stanowczo - nie. Na to druga: A ja?
Gibki 12 pisze: 29 maja 2020, 09:59 Witam. Jakie opony lepiej wybrać : Bridgestone Exedra Max, HEIDENAU K65 czy Metzeler Perfect ME 77? :pomocy:
Naprawdę na 19-tu stronach dyskusji o oponach nikt o tym nie napisał?
No to ja napiszę - wybierz jakie chcesz. Opinie są różne ale i ceny są różne.
Dzięki bardzo. :nazdrowie:
Awatar użytkownika
leszekk
Posty: 4146
Rejestracja: 26 kwietnia 2009, 21:35
Motocykl: XV750 -> BMW R1200GS
Lokalizacja: mazowieckie
Status: Offline

Re: OPONY wasze opinie i testy duzy temat

Post autor: leszekk »

Gibki 12 pisze: 29 maja 2020, 10:14 Dzięki bardzo. :nazdrowie:
Zwróć uwagę, że przez tych kilka lat rozwijania tego wątku niektóre firmy (zwłaszcza Metzeler) wypuściły nowe, lepsze modele ogumienia. W międzyczasie rożne mniej szanowane na forum firmy znacząco poprawiły swoje notowania np. w testach ADAC czy innych niezależnych testerów.
Zanim zdecydujesz się na konkretną gumę wejdź na strony producentów i sprawdź co oferują obecnie (nie 12 lat temu) do Twojego motocykla.
Ja do swojego wybrałem dzięki takim działaniom nowy, nie omawiany na forach produkt Metzelera. Może do Virago też coś nowszego jest niż te gumy, o których pisali znawcy 12 lat temu
In God we Trust -- all others must submit an X.509 certificate.
Awatar użytkownika
piotrekk78
Posty: 344
Rejestracja: 20 czerwca 2020, 13:59
Motocykl: XV 1700 Road Star
Lokalizacja: woj. łódzkie
Status: Offline

Re: OPONY wasze opinie i testy duzy temat

Post autor: piotrekk78 »

Panie i Panowie, nie chcę zakładać nowego tematu.
Nie mam jeszcze Virago, ale to kwestia dni.
Szukam i rozglądam się za 750. Planuje na dniach coś kupić.
Mam pytanie odnośnie opon, a konkretnie w których rocznikach są opony bezdętkowe w 750?
Z tego co już doczytałem - opony bezdętkowe występują w 750 z kołami szprychowymi, ale czy każda szprycha w 750 ma opony bezdętkowe?
A co z 750, która ma koła aluminiowe? Czy tam są dętki? Czy w każdym roczniku lub od czego to jest zależne?

Nie ukrywam, że zależy mi na motocyklu, który będzie miał opony bezdętkowe, bo raz, że taka opona jest bezpieczniejsza. Dwa, najechanie na gwoździa w większości przypadku nie powoduje od razu kapcia i często da się z takim gwoździem jechać/dojechać do domu/wulkanizacji. Trzy, że oponę bezdętkową da się "doraźnie" naprawić sprajem - zestawem takim.
Generalnie nie chce prowadzić dyskusji o tym, że bezdętkowe są lepsze.
Chce tylko otrzymać odpowiedzi na moje pytanie odnośnie tych szprych, alusów i jak tam wyżej opisałem :)

Z góry dziękuje!
Mieć gdzieś jakiś własny ląd, choćby o te dziesięć godzin stąd 🤘
Awatar użytkownika
skipbulba
Posty: 2030
Rejestracja: 20 sierpnia 2010, 18:49
Motocykl: BMW k1200 LT
Lokalizacja: Gdańsk
Wiek: 53
Status: Offline

Re: OPONY wasze opinie i testy duzy temat

Post autor: skipbulba »

generalnie alusy - gumy bezdetkowe, szprychusy - gumy detkowe. czyli odwrotnie niz piszesz :)
Było Virago XV 535, Dragstar XVS 1100 Classic, był Roadstar XV 1700 Silverado
Jest BMW K 1200 LT
---
Skip
Cruiseriders MC Poland
Mother Chapter
Awatar użytkownika
piotrekk78
Posty: 344
Rejestracja: 20 czerwca 2020, 13:59
Motocykl: XV 1700 Road Star
Lokalizacja: woj. łódzkie
Status: Offline

Re: OPONY wasze opinie i testy duzy temat

Post autor: piotrekk78 »

skipbulba pisze: 27 czerwca 2020, 19:05 generalnie alusy - gumy bezdetkowe, szprychusy - gumy detkowe. czyli odwrotnie niz piszesz :)
Bo tak jest napisane na forum i to w kilku wątkach :)
przypomnę, że mi chodzi o 750-tkę , bo w mniejszym to też czytałem, że szprychy mają dętki...
Mieć gdzieś jakiś własny ląd, choćby o te dziesięć godzin stąd 🤘
Awatar użytkownika
2007XV1700
Posty: 5106
Rejestracja: 03 czerwca 2011, 15:31
Motocykl: XV1000,XV1700,JAWA
Lokalizacja: https://maps.app.goo.gl/hmAhT1FGH4TPnWHz9
Wiek: 42
Kontakt:
Status: Offline

Re: OPONY wasze opinie i testy duzy temat

Post autor: 2007XV1700 »

Alufelgi zawsze opony bezdętkowe, szprychy są zarówno bezdętkowe jak i dętkowe.
W przypadku kół szprychowanych patrz czy felgi mają rant do których są mocowane szprychy.
Jeśli szprychy są do rantu - opona bezdętkowa
Jeśli szprychy są bezpośrednio do felgi - dętka.
Załączniki
2020_06_27_095423.png
2020_06_27_095423.png (125.61 KiB) Przejrzano 9071 razy
2020_06_27_095402.png
2020_06_27_095402.png (102.89 KiB) Przejrzano 9071 razy
(...)łażę po wszystkich tematach na tym forum i psuję ludziom krew(...)
Awatar użytkownika
piotrekk78
Posty: 344
Rejestracja: 20 czerwca 2020, 13:59
Motocykl: XV 1700 Road Star
Lokalizacja: woj. łódzkie
Status: Offline

Re: OPONY wasze opinie i testy duzy temat

Post autor: piotrekk78 »

dzięki!
teraz wszystko jest jasne.
Mieć gdzieś jakiś własny ląd, choćby o te dziesięć godzin stąd 🤘
Awatar użytkownika
alonso
Posty: 1996
Rejestracja: 23 czerwca 2008, 12:28
Motocykl: Virago 1100
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Wiek: 46
Status: Offline

Re: OPONY wasze opinie i testy duzy temat

Post autor: alonso »

piotrekk78 pisze: 27 czerwca 2020, 22:31 dzięki!
teraz wszystko jest jasne.
Nie tak szybko.W przypadku opon np. Dunlop d404 tylna jest dętkowa a przednia bez.I niewazne ze masz szprychy do rantu.
Awatar użytkownika
2007XV1700
Posty: 5106
Rejestracja: 03 czerwca 2011, 15:31
Motocykl: XV1000,XV1700,JAWA
Lokalizacja: https://maps.app.goo.gl/hmAhT1FGH4TPnWHz9
Wiek: 42
Kontakt:
Status: Offline

Re: OPONY wasze opinie i testy duzy temat

Post autor: 2007XV1700 »

Naprawdę jeździsz na dedykowanych oponach?
(...)łażę po wszystkich tematach na tym forum i psuję ludziom krew(...)
Awatar użytkownika
alonso
Posty: 1996
Rejestracja: 23 czerwca 2008, 12:28
Motocykl: Virago 1100
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Wiek: 46
Status: Offline

Re: OPONY wasze opinie i testy duzy temat

Post autor: alonso »

2007XV1700 pisze: 28 czerwca 2020, 19:52 Naprawdę jeździsz na dedykowanych oponach?
Do mnie mówisz ? :P
Jeżdżę na takich jakie chciałem mieć :)
Awatar użytkownika
2007XV1700
Posty: 5106
Rejestracja: 03 czerwca 2011, 15:31
Motocykl: XV1000,XV1700,JAWA
Lokalizacja: https://maps.app.goo.gl/hmAhT1FGH4TPnWHz9
Wiek: 42
Kontakt:
Status: Offline

Re: OPONY wasze opinie i testy duzy temat

Post autor: 2007XV1700 »

Do Ciebie.
Jeśli na feldze napisano tubeless to zakładasz opony bezdętkowe, są też opony bezdętkowe do których można zakładać dętkę i mają oznaczenie TT/TL.
Nie powinno się zakładać opon bezdętkowych nieprzystosowanych do użycia dętki na felgi TT. Opona może uszkadzać dętkę i kłopoty gwarantowane.
Można zakładać opony TT na felgi TL używając dętki i robi się tak czasem jeśli ktoś chce naprawiać oponę nie korzystając z usług wulkanizacji.

A to że jakiś producent nie ma jakiegoś modelu w jakimś rozmiarze w wykonaniu bezdętkowym do jakiegoś motocykla to kogo to obchodzi?

Przy doborze opon należy się kierować zaleceniami producenta dotyczącymi indeksów nośności i prędkości (nie można schodzić poniżej indeksu prędkości a wyższy indeks nośności powoduje pogorszenie komfortu)
Rozmiar i profil opon też nie został wybrany przez producenta przypadkowo.

TT - Tube Type
TL - Tubeless
(...)łażę po wszystkich tematach na tym forum i psuję ludziom krew(...)
Awatar użytkownika
alonso
Posty: 1996
Rejestracja: 23 czerwca 2008, 12:28
Motocykl: Virago 1100
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Wiek: 46
Status: Offline

Re: OPONY wasze opinie i testy duzy temat

Post autor: alonso »

Jak do mnie to szukaj młodych w Powitalni ;)
ODPOWIEDZ