Kierunkowskazy ze światłem stałym

Dodatki i przeróbki do Virago
Awatar użytkownika
Marek.
Posty: 476
Rejestracja: 25 maja 2018, 17:25
Motocykl: Yamaha XVS
Lokalizacja: Podkarpacie
Wiek: 55
Status: Offline

Kierunkowskazy ze światłem stałym

Post autor: Marek. »

Witam

Wczoraj mijałem "rajdera" z tak przerobionymi (a może fabrycznymi) kierunkowskazami, czyli podczas jazdy przednie świeciły stałym światłem (tył był normalny nieprzerobiony) a po włączeniu kierunku migały.
Tu do końca nie jestem pewien czy migały tak jak normalne kierunki (ciemno - jasno) czy jak żarówka z dodatkowym żarnikiem (jasno - jaśniej).
Zastosowanie takiej przeróbki wydaje się dość proste, koszty niskie a podniesienie widoczności motocykla duże.
Pytanie tylko jak to wygląda prawnie, czy jest to u na dozwolone?

Wydaje mi się że podobne rozwiązania mają/miały samochody w USA tyle że w światłach z tyłu gdzie pozycyjne przyjmowało rolę kierunku.

Ktoś coś? :motorcycle:

Edit:
Po przeczytaniu: http://forum.motocyklistow.pl/index.php ... -przednie/
Trochę mi przeszło, bo jednak pewne wady to rozwiązanie ma...
Awatar użytkownika
Doniu
Posty: 255
Rejestracja: 21 lutego 2016, 13:39
Motocykl: Yamaha xv 1100 virag
Lokalizacja: Wielkopolska
Status: Offline

Re: Kierunkowskazy ze światłem stałym

Post autor: Doniu »

W amerykańskich sprzętach to standard,u nas natomiast jest niedozwolone.
Będzie kłopot z zaliczeniem przeglądu,chociaż jak dla mnie to bardzo mi się to podoba.
Ale dane niech mi będzie. Wał kardana mieć w napędzie...
Awatar użytkownika
2007XV1700
Posty: 5106
Rejestracja: 03 czerwca 2011, 15:31
Motocykl: XV1000,XV1700,JAWA
Lokalizacja: https://maps.app.goo.gl/hmAhT1FGH4TPnWHz9
Wiek: 42
Kontakt:
Status: Offline

Re: Kierunkowskazy ze światłem stałym

Post autor: 2007XV1700 »

Doniu nie, nie będzie
po nowelizacji przepisów dopuszczających pojazdy do ruchu
jeżeli przednia lampa motocykla nie ma światła pozycyjnego dopuszcza się stosowanie dwóch świateł koloru żółtego świecącego ciągle z przodu motocykla
tak samo lampa motocykla nie musi mieć asymetrycznej projekcji światła

mam, wiem, przegląd przeszedłem pozytywnie

*co do kierunków z tyłu pojazdu samochodowego to muszą być żółte. amerykańskie fury z mrygającymy pozycyjnymi z tyłu nie są dopuszczone do ruchu w sposób legalny


*nie dotyczy pojazdów zarejestrowanych jako zabytkowe
(...)łażę po wszystkich tematach na tym forum i psuję ludziom krew(...)
Awatar użytkownika
Doniu
Posty: 255
Rejestracja: 21 lutego 2016, 13:39
Motocykl: Yamaha xv 1100 virag
Lokalizacja: Wielkopolska
Status: Offline

Re: Kierunkowskazy ze światłem stałym

Post autor: Doniu »

A to przepraszam i dziękuje za wyjaśnienie nie wiedziałem o tych nowelizacjach.
Posiadam Honde CB 900 Custom wersja amerykańska i posiada właśnie "obrysówki".
20 lat temu miałem również Yamahę XS 650 Heritage Specjal na rynek amerykański posiadała również "obrysówki" a dodatkowo klosze kierunkowskazów z tyłu były czerwone :mrgreen: ,no ale to było ............a long, long time ago...
best regards.
Ale dane niech mi będzie. Wał kardana mieć w napędzie...
Awatar użytkownika
Marek.
Posty: 476
Rejestracja: 25 maja 2018, 17:25
Motocykl: Yamaha XVS
Lokalizacja: Podkarpacie
Wiek: 55
Status: Offline

Re: Kierunkowskazy ze światłem stałym

Post autor: Marek. »

Dzięki. :nazdrowie:
W pierwszej chwili gdy zobaczyłem kierowcę z takimi światłami, a właściwie inaczej, zobaczyłem go bardzo szybko, bo to rozwiązanie zdecydowanie poprawia jego widoczność. Jednak po przeczytaniu wątku (link w pierwszym poście) to już nie wygląda tak różowo. I dla mniej uważnych kierowców którzy wyjeżdżają z podporządkowanej, taki jadący na wprost motocykl może wyglądać jakby miał zamiar skręcić w prawo, i...
No ale pewnych rzeczy nie przeskoczysz.

PS
Jak to w oryginale jest rozwiązane? Dwu-włóknowa żarówka z mocniejszym miganiem czy w momencie włączenia kierunku, kierunkowskaz miga normalnie zero-jedynkowo.
:motorcycle:
Awatar użytkownika
MarcinS
Posty: 655
Rejestracja: 03 grudnia 2017, 19:07
Motocykl: Virago XV535 2YL '93
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Wiek: 41
Status: Offline

Re: Kierunkowskazy ze światłem stałym

Post autor: MarcinS »

Z tego, co widać na schematach czy w instrukcjach to zastosowane są żarówki dwuwłóknowe. W USA chyba 25W/7W.
"When I'm walking a dark road
I am a man who walks alone"
Awatar użytkownika
Marek.
Posty: 476
Rejestracja: 25 maja 2018, 17:25
Motocykl: Yamaha XVS
Lokalizacja: Podkarpacie
Wiek: 55
Status: Offline

Re: Kierunkowskazy ze światłem stałym

Post autor: Marek. »

Tak sobie myślę :P a jak by zamiast przednich pomarańczowych kloszy zastosować białe:
https://www.ebay.com/itm/2pcs-Smoke-ABS ... rk:21:pf:0
"Żarówkę" wymienić na podwójną diodową (żółto/białą) coś podobnego do tej: https://www.ebay.com/itm/4014-LED-Light ... rk:23:pf:0

Tyle że nie jestem pewien czy było by to dopuszczalne w przepisach. W tym artykule: https://moto-kaplan.autokult.pl/28558,l ... tocyklowym
czytam "Od dłuższego czasu przednie światła pozycyjne w pojazdach samochodowych mogą posiadać wyłącznie białą barwę. W stosunku do motocykli w 2011 r. Europejska Komisja Gospodarcza ONZ postanowiła uczynić swego rodzaju wyjątek i dopuściła barwę żółtą samochodową (nazewnictwo polskie) / pomarańczową (nazewnictwo europejskie) / żółtą bursztynową (amber yellow – nazewnictwo amerykańskie)."
Czy ja mam to rozumieć że w motocyklach mogą być pomarańczowe lub białe. Pytanie może wydać się głupie, ale przepisy są tak skonstruowane że ciężko o jednoznaczną odpowiedz, przykład w cytowanym artykule (doświetlania zakrętów)

Wiem że szukam dziury w całym ale wydaje mi się że białe kierunkowskazy jako pozycyjne, były by nieco bezpieczniejsze niż pomarańczowe.

PS
"Argument" ja jeżdżę 15 lat i nikt mnie nigdy nie kontrolował, nie wszędzie zadziała :lol:
:motorcycle:
Awatar użytkownika
Augen
Posty: 54
Rejestracja: 27 września 2017, 20:31
Motocykl: Virago XV535
Lokalizacja: Wrocław
Wiek: 50
Status: Offline

Re: Kierunkowskazy ze światłem stałym

Post autor: Augen »

Też myślałem nad takim rozwiązaniem. Zamiast montowania lightbarów, można do tego wykorzystać białe kierunki. Dwukolorowe ledy, idealnie by do tego przypasowały. Zastanawiam się tylko nad podłączeniem takiego rozwiązania. Nie specjalizuję się w elektryce więc musiał by się wypowiedzieć ktoś bardziej zorientowany.
Awatar użytkownika
Marek.
Posty: 476
Rejestracja: 25 maja 2018, 17:25
Motocykl: Yamaha XVS
Lokalizacja: Podkarpacie
Wiek: 55
Status: Offline

Re: Kierunkowskazy ze światłem stałym

Post autor: Marek. »

@Augen
W kierunkach trzeba wymienić mocowanie "żarówki" na podobne jak jest w "stopie" czyli na podwójną "żarówkę".
- Przewód masowy tak jak w kierunkach, do masy oprawki
- Przewód plus kierunkowskazu do oprawki w styk by świeciła na pomarańcz (do sprawdzenie eksperymentalnie, bo są tylko dwie możliwości)
- Dodatkowy przewód do światła białego. Pobór prądu jest dość mały, więc obejdzie się bez przekaźnika, ale można zastosować.
Tu wariacji jest więcej, bo można zastosować włącznik, albo podłączyć tak by się włączały od razu z zapłonem.
Można podłączyć bezpośrednio z akumulatora (wówczas będą mogły świecić bez włączonego zapłonu), lub podłączyć po zapłonie.

Czyli upraszczając, stare przewody zostają i podłączasz je do styku by "żarówka" świeciła na pomarańcz, dochodzi tylko dociągnięcie przewodu na biały kolor.

Taka oprawka powinna być dobra: https://www.ebay.com/itm/2-Pcs-1157-LED ... rk:22:pf:0
Tylko trzeba zadbać o mase, nie wiem jak to jest w kierunkach, bo jeszcze nie rozkręcałem. W tej oprawce jeden przewód do kierunku, drugi na barwę białą a minus to obudowa (masa).
I chyba sobie zamówię :P

PS
Przy przerabianiu kierunków na ledy, trzeba ponoć zmienić przerywacz (ebay 1,5$). Bo będą nieco za szybko migać, ale to wiem ze słyszenia, wiec mogę się mylić.
:motorcycle:
Awatar użytkownika
leszekk
Posty: 4146
Rejestracja: 26 kwietnia 2009, 21:35
Motocykl: XV750 -> BMW R1200GS
Lokalizacja: mazowieckie
Status: Offline

Re: Kierunkowskazy ze światłem stałym

Post autor: leszekk »

Przy tych wszystkich przeróbkach weźcie pod uwagę swoje bezpieczeństwo (a zanim coś pozmieniacie popatrzcie jak reaguje Wasz wzrok na podobne rozwiązania w puszkach). Moim zdaniem łatwiej dostrzec oddzielne pulsujące światło pomarańczowego kierunkowskazu z żarówką tradycyjną niż dodatkowe ledy w kolorze niewiadomojakiej żółci na tle białego światła świecącego nieprzerwanie. Nie bez powodu w niektórych samochodach przednie światło do jazdy dziennej gaśnie gdy włączony jest kierunek. Ile razy zdarzyło się Wam nie zauważyć kierunkowskazu w tylnej ledowej lampie gdzie projektant zintegrował wszystkie wymagane lampy jako jeden punkt świetlny o zróżnicowanej intensywności i barwie?
Jazda na motocyklu sama w sobie nie należy do bezpiecznych - ograniczanie swojej widoczności (sygnalizacji manewrów) nie jest dobrym pomysłem (pomijając legalność takiego rozwiązania bo być może są takie, które spełniają wymogi homologacyjne)
In God we Trust -- all others must submit an X.509 certificate.
Awatar użytkownika
Augen
Posty: 54
Rejestracja: 27 września 2017, 20:31
Motocykl: Virago XV535
Lokalizacja: Wrocław
Wiek: 50
Status: Offline

Re: Kierunkowskazy ze światłem stałym

Post autor: Augen »

Co do koloru to trzeba by to sprawdzić organoleptycznie, natomiast jeśli chodzi o mruganie kierunku na tle białego oświetlenia to np. ta żarówka: https://allegro.pl/zarowka-led-bay15d-1 ... 84357.html, ma funkcję gaszenia diody białej w trakcie włączania pomarańczowego kierunkowskazu, więc działa jak pisze leszekk, tak jak w niektórych samochodach.
Awatar użytkownika
Marek.
Posty: 476
Rejestracja: 25 maja 2018, 17:25
Motocykl: Yamaha XVS
Lokalizacja: Podkarpacie
Wiek: 55
Status: Offline

Re: Kierunkowskazy ze światłem stałym

Post autor: Marek. »

@leszekk
Nie jestem doświadczonym motocyklistą, przyznaję :oops: .
Po zakupie nie zmieniłem jeszcze nic, bo wciąż szukam złotego środka.
Z powodu przepisów nie zamontowałem lightbarów, nie zamontowałem świateł do jazdy dziennej bo nie mogę znaleźć takich które będa zgodne z prawem, czyli z homologacją DL.
Natomiast to rozwiązanie z kierunkowskazami (jeżeli jest zgodne z prawem, bo tego wciąż nie wiem) wydaje mi się rozsądne.
Spowodowanie gaśnięcia światła białego w czasie włączenie kierunkowskazów jest do rozwiązania (w lewym jajku jest mnóstwo miejsca na dodatkowe przekażniki, jeżeli by były potrzebne).
Dla mnie problemem jest legalność, bo jeżeli białe pozycyjne są w motocyklu niedopuszczalne to nie będę kombinował, a pomarańczowe takie jak w pierwszym poście z tego temat, nie za bardzo mi pasują, z powodów które właśnie wymieniłeś.

Dla mnie właśnie bezpieczenstwo jest ważne, i niestety nie wiem jak ugryźć temat legalnych lightbarów, lub inaczej, doświetlenia drogi.
Jako że na Podkarpaciu do 16:00 mamy wciąż lato :shit: , wybrałem się dziś w Bieszczady i powrót to po prostu masakra. Ciemno jak w..., bo lamp nie uświadczysz. No ale to inny temat
:motorcycle:

EDIT
Skoro są takie które po włączeniu pomarańczowego gaszą białe to jeszcze lepiej, zamówie na ebay jakieś lepsze i zobaczymy, jak nie gasi to to jest do zrobienia. Dla mnie problemem jest legalność, szkoda mi kasy na mandaty.

PS
Przy okazji: Czy kierunkowskazy z Virago (różne modele) różnią się między sobą?
Awatar użytkownika
Augen
Posty: 54
Rejestracja: 27 września 2017, 20:31
Motocykl: Virago XV535
Lokalizacja: Wrocław
Wiek: 50
Status: Offline

Re: Kierunkowskazy ze światłem stałym

Post autor: Augen »

Co do legalności tego rozwiązania to niestety też do końca nie wiem. Wydaje mi się, że pozostaje tutaj duża doza dowolności jeśli chodzi o kontrolę Policji czy też przegląd techniczny. Zdrowy rozsądek podpowiada że zarówno dla motocyklisty jak i dla innych użytkowników, lepsze oświetlenie równa się lepsza widoczność zarówno przeszkód na drodze jak i samego motocyklisty. Natomiast wszyscy wiemy że przepisy nie zawsze idą w parze ze zdrowym rozsądkiem. Na pewno jakimś ulepszeniem jest wsadzenie lepszej (jaśniejszej) żarówki, oczywiście o odpowiedniej mocy z odpowiednią homologacją, ale z całą pewnością konkretne lightbary dadzą więcej światła.
Awatar użytkownika
Marek.
Posty: 476
Rejestracja: 25 maja 2018, 17:25
Motocykl: Yamaha XVS
Lokalizacja: Podkarpacie
Wiek: 55
Status: Offline

Re: Kierunkowskazy ze światłem stałym

Post autor: Marek. »

Właśnie o to chodzi że przepisy w tym temacie są"

"Od dłuższego czasu przednie światła pozycyjne w pojazdach samochodowych mogą posiadać wyłącznie białą barwę. W stosunku do motocykli w 2011 r. Europejska Komisja Gospodarcza ONZ postanowiła uczynić swego rodzaju wyjątek i dopuściła barwę żółtą samochodową (nazewnictwo polskie) / pomarańczową (nazewnictwo europejskie) / żółtą bursztynową (amber yellow – nazewnictwo amerykańskie)."

Tylko nie jestem pewien czy to że Europejska Komisja Gospodarcza ONZ dopuściła barwę żółtą, oznacza że barwa biała jest też legalna :cool:
Awatar użytkownika
kapitanwasyl
Posty: 592
Rejestracja: 13 października 2011, 21:27
Motocykl: WSK , Junak...XV 250
Lokalizacja: Wszędzie blisko ... bo prawie z samego centrum :)
Wiek: 48
Status: Offline

Re: Kierunkowskazy ze światłem stałym

Post autor: kapitanwasyl »

Zamontuj lightbary włączane osobno i po ptokach . Czego byś nie zmienił w oświetleniu inaczej niż w oryginale to chyba zawsze będzie nie zgodne z prawem/warunkami technicznymi. Namieszasz w kablach , wydasz kasę a na koniec wrócisz do oryginału.

A w jajku wcale tego miejsca tak durzo nie ma . Zmieścisz tam jeden góra dwa przekaźniki.
borgi
Posty: 97
Rejestracja: 22 czerwca 2016, 16:02
Motocykl: XV920J
Lokalizacja: Kraków/Zabrnie
Wiek: 43
Status: Offline

Re: Kierunkowskazy ze światłem stałym

Post autor: borgi »

marpak pisze: 05 listopada 2018, 20:14 PS
Przy okazji: Czy kierunkowskazy z Virago (różne modele) różnią się między sobą?
I to jeszcze jak :D Ja do swojej już dwa prawe przednie kupowałem (uups!) i za każdym razem to jest loteria. Do XV920J są kwadratowe a że są podobne do XJ z tego okresu to o pomyłkę bardzo łatwo (mam już dwie na półce do XJ chyba :-))
Awatar użytkownika
Marek.
Posty: 476
Rejestracja: 25 maja 2018, 17:25
Motocykl: Yamaha XVS
Lokalizacja: Podkarpacie
Wiek: 55
Status: Offline

Re: Kierunkowskazy ze światłem stałym

Post autor: Marek. »

borgi pisze: 06 listopada 2018, 14:32
marpak pisze: 05 listopada 2018, 20:14 PS
Przy okazji: Czy kierunkowskazy z Virago (różne modele) różnią się między sobą?
I to jeszcze jak :D Ja do swojej już dwa prawe przednie kupowałem (uups!) i za każdym razem to jest loteria. Do XV920J są kwadratowe a że są podobne do XJ z tego okresu to o pomyłkę bardzo łatwo (mam już dwie na półce do XJ chyba :-))
Pytam, bo obawiam się że same klosze mogą nie pasować a znalazłem całe, niewiele droższe. Na oko :shock: wygląda dobrze (tyle że plastik).
https://www.ebay.com/itm/2X-Clear-Turn- ... :rk:8:pf:0
Obrazek
Awatar użytkownika
kapitanwasyl
Posty: 592
Rejestracja: 13 października 2011, 21:27
Motocykl: WSK , Junak...XV 250
Lokalizacja: Wszędzie blisko ... bo prawie z samego centrum :)
Wiek: 48
Status: Offline

Re: Kierunkowskazy ze światłem stałym

Post autor: kapitanwasyl »

A są metalowe ?
Awatar użytkownika
Marek.
Posty: 476
Rejestracja: 25 maja 2018, 17:25
Motocykl: Yamaha XVS
Lokalizacja: Podkarpacie
Wiek: 55
Status: Offline

Re: Kierunkowskazy ze światłem stałym

Post autor: Marek. »

kapitanwasyl pisze: 06 listopada 2018, 16:24 A są metalowe ?
Chyba tylko uzywki z alldrogo albo olx, ale przyznaje że nie szukałem.
Awatar użytkownika
kapitanwasyl
Posty: 592
Rejestracja: 13 października 2011, 21:27
Motocykl: WSK , Junak...XV 250
Lokalizacja: Wszędzie blisko ... bo prawie z samego centrum :)
Wiek: 48
Status: Offline

Re: Kierunkowskazy ze światłem stałym

Post autor: kapitanwasyl »

No to ja Ci powiem że mnie zaskoczyłeś bo ja mam XV 250 z 89 roku i kierunkowskazy są
bardziej plastikowe niż metalowe.
:mrgreen:
Bynajmniej magnes się do nich nie klei.
Awatar użytkownika
janko28
Posty: 94
Rejestracja: 14 października 2018, 16:51
Motocykl: virago 750 1998r
Lokalizacja: Łódź
Wiek: 50
Status: Offline

Re: Kierunkowskazy ze światłem stałym

Post autor: janko28 »

Przynajmniej chrom nie zardzewieje. :mrgreen:
Awatar użytkownika
Marek.
Posty: 476
Rejestracja: 25 maja 2018, 17:25
Motocykl: Yamaha XVS
Lokalizacja: Podkarpacie
Wiek: 55
Status: Offline

Re: Kierunkowskazy ze światłem stałym

Post autor: Marek. »

kapitanwasyl pisze: 06 listopada 2018, 20:44 No to ja Ci powiem że mnie zaskoczyłeś bo ja mam XV 250 z 89 roku i kierunkowskazy są
bardziej plastikowe niż metalowe.
:mrgreen:
Bynajmniej magnes się do nich nie klei.
U mnie na jednym z tyłu widać delikatny szlif (może obtarcie o ścianę), nawet myślałem o zapolerowaniu ale dałem sobie spokój. Nie próbowałem magnesem (z ciekawości sprawdzę jutro) ale wyglądają na metalowe. Szlif jest stary i nie zardzewiał, więc podejrzewam że to może jakiś stop aluminium? No ale pewności nie mam, w każdym bądź razie nie plastik.
Awatar użytkownika
Marek.
Posty: 476
Rejestracja: 25 maja 2018, 17:25
Motocykl: Yamaha XVS
Lokalizacja: Podkarpacie
Wiek: 55
Status: Offline

Re: Kierunkowskazy ze światłem stałym

Post autor: Marek. »

Ściągnąłem sobie ten regulamin (Europejska Komisja Gospodarcza ONZ Regulamin nr 53.pdf).

5.13.
"Przednie światła pozycyjne: biała lub pomarańczowa
Tylne światła pozycyjne: czerwona "
6.6.1
"Liczba Jedno lub dwa. jeśli jest barwy białej
lub
Dwa (po jednym z każdej strony), jeśli jest koloru pomarańczowego "

Dość istotne, czyli to o czym pisałem:
6.6.7.
"Pozostałe wymogi W przypadku gdy przednie światło pozycyjne jest wzajemnie sprzężone z przednim światłem kierunkowskazu, połączenie elektryczne musi być wykonane tak, aby światło pozycyjne znajdujące się po tej samej stronie co światło kierunkowskazu było wyłączone, gdy błyska światło kierunkowskazu."

Ale żeby nie było za prosto:
5.10.
"Połączenia elektryczne muszą być wykonane w taki sposób, aby przednie światła pozycyjne lub, w przypadku braku przednich świateł pozycyjnych, światła mijania, tylne światła pozycyjne oraz światła oświetlające tylną tablicę rejestracyjną nie mogły być włączane i wyłączane inaczej niż jednocześnie, chyba że określono inaczej."

:motorcycle:
Awatar użytkownika
kapitanwasyl
Posty: 592
Rejestracja: 13 października 2011, 21:27
Motocykl: WSK , Junak...XV 250
Lokalizacja: Wszędzie blisko ... bo prawie z samego centrum :)
Wiek: 48
Status: Offline

Re: Kierunkowskazy ze światłem stałym

Post autor: kapitanwasyl »

Yyy , jak dostałem wezwanie do sądu w pewnej sprawie to podobnie tam napisali i nie wiedzialem o co halo. :mrgreen:
Awatar użytkownika
Marek.
Posty: 476
Rejestracja: 25 maja 2018, 17:25
Motocykl: Yamaha XVS
Lokalizacja: Podkarpacie
Wiek: 55
Status: Offline

Re: Kierunkowskazy ze światłem stałym

Post autor: Marek. »

kapitanwasyl pisze: 06 listopada 2018, 16:24 A są metalowe ?
A jednak plastik :oops: , na usprawiedliwienie mam tylko to że jest szary, może dlatego wydawało mi się to aluminium :oops:
ODPOWIEDZ