opony do Virago 1100

Tematy związane z oponami, kołami, układem kierowniczym
ydur1985
Posty: 6
Rejestracja: 11 listopada 2015, 22:03
Motocykl: Yamaha Virago XV1100
Lokalizacja: Gostyń
Wiek: 38
Status: Offline

opony do Virago 1100

Post autor: ydur1985 »

Witam,
wiem, że o oponach było sporo tematów, wiem że opinii tyle, ile użytkowników, jednak stojąc przed dylematem wymiany chętnie wysłucham opinii użytkowników. Nurtują mnie 2 pytania.
1) wybór padł na Metzeler teraz jednak się zastanawiam czy na przód ME880 a na tył ME77, czy na przód i tył ME888?
2) przód rozmiar 100/90-19 i tego bym nie zmieniał, ale tył mam 140/90-15 i chodzi mi po głowie założenie szerszej gumy. Czy ktoś zakładał? Jak tak to jaki rozmiar? Jakie różnice w jeździe?
Z góry dziękuję za odpowiedzi
LwG
:motorcycle:
Guinamo
Posty: 128
Rejestracja: 23 lipca 2019, 01:08
Motocykl: Virago 125, 535
Lokalizacja: Łódź
Wiek: 34
Kontakt:
Status: Offline

Re: opony do Virago 1100

Post autor: Guinamo »

Zakładaj szerokość jak producent motorka zaleca zamiast kombinować i dodatkowo obciążać łożyska koła.
Awatar użytkownika
Feniks
Posty: 1095
Rejestracja: 18 listopada 2015, 19:44
Motocykl: Yamaha Virago 1100
Lokalizacja: Rybarzowice
Kontakt:
Status: Offline

Re: opony do Virago 1100

Post autor: Feniks »

Ja jezdze na Metzelerach i polecam.
Kiedyś miałem 160 z tyłu i było oki. Ważne żeby troszke być rozjeżdzonym na moto bo szersza troche inaczej współpracuje w zakrętach. Potem założyłem 140ke bo chciałem mieć jak w książce piszą i teraz jak ją wykończe to znowu założe 160, a jeszcze może coś szersze wejdzie.
Nie obawiaj się porażki – to nie porażka, ale mało ambitny cel jest błędem. W wielkiej próbie honorowo jest nawet polec.
ydur1985
Posty: 6
Rejestracja: 11 listopada 2015, 22:03
Motocykl: Yamaha Virago XV1100
Lokalizacja: Gostyń
Wiek: 38
Status: Offline

Re: opony do Virago 1100

Post autor: ydur1985 »

Feniks pisze: 29 października 2019, 06:39 Ja jezdze na Metzelerach i polecam.
Kiedyś miałem 160 z tyłu i było oki. Ważne żeby troszke być rozjeżdzonym na moto bo szersza troche inaczej współpracuje w zakrętach. Potem założyłem 140ke bo chciałem mieć jak w książce piszą i teraz jak ją wykończe to znowu założe 160, a jeszcze może coś szersze wejdzie.
To samo pytanie zadałem na grupie na fb, ktoś podesłał foto z założoną 170/80. Czyli 160 wchodzi bez problemu i nic nie przyciera w pełnej obsadzie i z ładunkiem? A jak z wysokością opony? Miałeś "90tke" czy trochę zmniejszyłeś?
Awatar użytkownika
skipbulba
Posty: 2030
Rejestracja: 20 sierpnia 2010, 18:49
Motocykl: BMW k1200 LT
Lokalizacja: Gdańsk
Wiek: 53
Status: Offline

Re: opony do Virago 1100

Post autor: skipbulba »

Rozważania z cyklu "ile diabłów mieści sie na główce od szpilki" :D
Zakładanie szerszej opony nie ma żadnego sensu. Nic nie daje, nic nie poprawia (moze po za wyglądem), a jakiś japoński inżynier siedział nocami nad stołem kreślarskim i namęczył się, żeby wyliczyć jaka opona bedzie najlepsza dla tego motocykla. Chcesz go poprawiać? Moim zdaniem bez sensu. Wszystkie opony uznanych marek są zbliżone, czy to będzie metzeler, bridgeston czy michelin to tak naprawde jeden ch... Reszta to subiektywne odczucia. ja jeżdżę na Bridgestonach, bo SUBIEKTYWNIE rzecz biorac jeździ mi się na nich najlepiej. Ale merytorycznie nie umiałbym tego uzasadnić. acha i mój prawie dwa razy cięższy Road Star ma opony 150-ki. I w zupełności wystarczy :)
Było Virago XV 535, Dragstar XVS 1100 Classic, był Roadstar XV 1700 Silverado
Jest BMW K 1200 LT
---
Skip
Cruiseriders MC Poland
Mother Chapter
Awatar użytkownika
Top Gun
Posty: 2983
Rejestracja: 25 sierpnia 2015, 16:23
Motocykl: CRF 1000
Lokalizacja: Wrocław
Wiek: 59
Status: Offline

Re: opony do Virago 1100

Post autor: Top Gun »

skipbulba pisze: 29 października 2019, 10:15 Zakładanie szerszej opony nie ma żadnego sensu. Nic nie daje, nic nie poprawia
A wręcz pogarsza :motorcycle:
,,Nie rezygnuj z marzeń, nigdy nie wiesz kiedy okażą się potrzebne,,
Awatar użytkownika
_CioneK_70
Posty: 2458
Rejestracja: 25 listopada 2014, 21:30
Motocykl: Raider XV1900
Lokalizacja: Kalisz
Wiek: 53
Status: Offline

Re: opony do Virago 1100

Post autor: _CioneK_70 »

I tyle w tym temacie.... :kawa: dwoje kolegów wyczerpało temat.....bież chłopie normalny rozmiar jaki jest przypisany, montuj i śmigaj .... :chopper: No chyba że duża guma będzie cię nie do podróżowania potrzebna a do lansu na nadmorskich bulwarach..... :bravo: :rock: :nazdrowie:
Jest tylko cienka czerwona linia pomiędzy rozsądkiem a szaleństwem....
--------------------------------------------------------------------------------------------
Piwo bezalkoholowe to pierwszy krok do nadmuchiwanej kobiety --------------------------------------------------------------------------------------------
Jest i będzie w sercu Virago XV1100 -->> nowy w stadzie Raider XV1900
ydur1985
Posty: 6
Rejestracja: 11 listopada 2015, 22:03
Motocykl: Yamaha Virago XV1100
Lokalizacja: Gostyń
Wiek: 38
Status: Offline

Re: opony do Virago 1100

Post autor: ydur1985 »

Dzięki koledzy za odpowiedzi, teraz już wiem co i jak.
Pozdrawiam i do zobaczenia na trasie :chopper:
Awatar użytkownika
yourek
Posty: 101
Rejestracja: 23 sierpnia 2011, 13:20
Motocykl: XV750 `93
Lokalizacja: Nowa Dęba
Status: Offline

Re: opony do Virago 1100

Post autor: yourek »

Ja w tym sezonie założyłem na tył Metzelera ME 888 Maraton Ultra 150/90 i pozwolę sobie stwierdzić, że jeździ mi się zdecydowanie lepiej niż na standardowej 140-tce jaką miałem wcześniej (też Metzelera). Do nadmorskich bulwarów mam daleko, więc jeżdżę tak normalnie, po prostu i wg mnie jest lepiej, no ale.... co ja tam wiem :roll:
Awatar użytkownika
Top Gun
Posty: 2983
Rejestracja: 25 sierpnia 2015, 16:23
Motocykl: CRF 1000
Lokalizacja: Wrocław
Wiek: 59
Status: Offline

Re: opony do Virago 1100

Post autor: Top Gun »

yourek pisze: 30 października 2019, 10:50 więc jeżdżę tak normalnie:roll:
To znaczy jak :D
,,Nie rezygnuj z marzeń, nigdy nie wiesz kiedy okażą się potrzebne,,
Awatar użytkownika
MarcinS
Posty: 655
Rejestracja: 03 grudnia 2017, 19:07
Motocykl: Virago XV535 2YL '93
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Wiek: 41
Status: Offline

Re: opony do Virago 1100

Post autor: MarcinS »

Tutaj trochę ciekawostek o oponach i wpływie zmian szerokości na prowadzenie. :
https://motogumy.pl/Opony_motocyklowe_rozmiar.aspx
"When I'm walking a dark road
I am a man who walks alone"
Awatar użytkownika
skipbulba
Posty: 2030
Rejestracja: 20 sierpnia 2010, 18:49
Motocykl: BMW k1200 LT
Lokalizacja: Gdańsk
Wiek: 53
Status: Offline

Re: opony do Virago 1100

Post autor: skipbulba »

yourek pisze: 30 października 2019, 10:50 Ja w tym sezonie założyłem na tył Metzelera ME 888 Maraton Ultra 150/90 i pozwolę sobie stwierdzić, że jeździ mi się zdecydowanie lepiej niż na standardowej 140-tce jaką miałem wcześniej (też Metzelera). Do nadmorskich bulwarów mam daleko, więc jeżdżę tak normalnie, po prostu i wg mnie jest lepiej, no ale.... co ja tam wiem :roll:
Nie wiem co Ty tam wiesz :) ale możesz tę "lepszość" uzasadnic merytorycznie? Zmieniłeś starą oponę na nową, to lepiej się jeździ :) zmieniłeś też jak rozumiem model opony :) co zmienia sie w charkterystyce geometrii motocykla w przypadku założenia opony szerszej o 1 cm? Tak na prawdę nic :) ale lepiej Ci się jeździ to spoko, jeździj na 150-kach. Ja też jeżdżę na Bridgestonach, bo lepiej mi się jeździ. Dlaczego lepiej? Bo tak! :D ale trzeba mieć świadomość, że to jedynie subiektywne odczucie :)

PS. chociaż w sumie czy trzeba mieć taką świadomość... :D Wielu Amerykanów jeździ na oponach samochodowych z tyłu i dadzą sie pokroić za to, że motocykl lepiej jeździ na samochodówce :D ja tam nie wiem, bo w końcu...co ja tam wiem :D
Było Virago XV 535, Dragstar XVS 1100 Classic, był Roadstar XV 1700 Silverado
Jest BMW K 1200 LT
---
Skip
Cruiseriders MC Poland
Mother Chapter
Awatar użytkownika
Top Gun
Posty: 2983
Rejestracja: 25 sierpnia 2015, 16:23
Motocykl: CRF 1000
Lokalizacja: Wrocław
Wiek: 59
Status: Offline

Re: opony do Virago 1100

Post autor: Top Gun »

skipbulba pisze: 07 listopada 2019, 11:39
yourek pisze: 30 października 2019, 10:50 Wielu Amerykanów jeździ na oponach samochodowych z tyłu i dadzą sie pokroić za to, że motocykl lepiej jeździ na samochodówce :D ja tam nie wiem, bo w końcu...co ja tam wiem :D
Nie licząc jakiś tam łuczków. Amerykanie jeżdżą tylko prosto :wink:
,,Nie rezygnuj z marzeń, nigdy nie wiesz kiedy okażą się potrzebne,,
Awatar użytkownika
skipbulba
Posty: 2030
Rejestracja: 20 sierpnia 2010, 18:49
Motocykl: BMW k1200 LT
Lokalizacja: Gdańsk
Wiek: 53
Status: Offline

Re: opony do Virago 1100

Post autor: skipbulba »

Wiesz, kumpel testował w Valkyrii samochodówke i twierdził, że jeździ się w zasadzie normalnie. Generalnie był zadowolony. Ale jak przyszła pora na zmianę to załozył na powrót motocyklową :)
Było Virago XV 535, Dragstar XVS 1100 Classic, był Roadstar XV 1700 Silverado
Jest BMW K 1200 LT
---
Skip
Cruiseriders MC Poland
Mother Chapter
Awatar użytkownika
Maruda
Posty: 1829
Rejestracja: 22 września 2013, 23:00
Motocykl: Czarny :)
Lokalizacja: Wrocław
Wiek: 36
Status: Offline

Re: opony do Virago 1100

Post autor: Maruda »

MarcinS pisze: 30 października 2019, 16:26 Tutaj trochę ciekawostek o oponach i wpływie zmian szerokości na prowadzenie. :
https://motogumy.pl/Opony_motocyklowe_rozmiar.aspx
Bardzo fajny artykuł, dzięki :bravo: :nazdrowie:

Co do zmiany opon, zgadzam się z kolegą skipbulbą. Ktoś to policzył, wymierzył, więc poprawiać fabryki sensu nie ma... Jednakże jak już ktoś ma takie fanaberie, aby poczynić takie czy inne zmiany w motocyklu to proponują wziąć pod uwagę jeszcze jedną rzecz... Mianowicie przy zmianie szerokości tylnej opony, zmieniamy delikatnie geometrię motocykla, a zatem wypadałoby dostosować wtedy przednią oponę... :)
...żyj tak jakby jutra miało nie być...
Awatar użytkownika
Top Gun
Posty: 2983
Rejestracja: 25 sierpnia 2015, 16:23
Motocykl: CRF 1000
Lokalizacja: Wrocław
Wiek: 59
Status: Offline

Re: opony do Virago 1100

Post autor: Top Gun »

Maruda pisze: 14 listopada 2019, 14:34
MarcinS pisze: 30 października 2019, 16:26 Tutaj trochę ciekawostek o oponach i wpływie zmian szerokości na prowadzenie. :
https://motogumy.pl/Opony_motocyklowe_rozmiar.aspx
Bardzo fajny artykuł, dzięki :bravo: :nazdrowie:

Co do zmiany opon, zgadzam się z kolegą skipbulbą. Ktoś to policzył, wymierzył, więc poprawiać fabryki sensu nie ma... Jednakże jak już ktoś ma takie fanaberie, aby poczynić takie czy inne zmiany w motocyklu to proponują wziąć pod uwagę jeszcze jedną rzecz... Mianowicie przy zmianie szerokości tylnej opony, zmieniamy delikatnie geometrię motocykla, a zatem wypadałoby dostosować wtedy przednią oponę... :)
:bravo: Marcin :bravo: Należy tutaj dodać że im mniejsza różnica (tył-przód) w szerokości opony, tym większa zwrotność :motorcycle:
,,Nie rezygnuj z marzeń, nigdy nie wiesz kiedy okażą się potrzebne,,
ODPOWIEDZ