Nagła utrata mocy 535 2YL

Wszysto co związane z silnikami naszych Virago
krzysztofCz
Posty: 54
Rejestracja: 29 czerwca 2020, 08:57
Motocykl: Virago 535S 2YL 1997
Lokalizacja: Wybrzeże Środkowe
Wiek: 70
Status: Offline

Nagła utrata mocy 535 2YL

Post autor: krzysztofCz »

Przeczytałem chyba wszystko o silnikach i gaźnikach w podobnych przypadkach, ale nic nie pasuje do mojego :roll:
Ten motor kupiłem na początku marca 2020. Wymieniłem sprzęgło z linką, bebchy w kardanie, zrobiłem gaźniki z wymianą przepustnic z membranami, świece i jeszcze jakieś drobiazgi. Od tego czasu przejechałem ok 80 000km, zatrzymując się na tankowanie, zmianę oleju i opon. Silnik pracował cacunio. Max prędkość to 150-160km/h.
Kilkanaście dni temu na S-6 dałem trochę gazu i przy redukcji kichnął i trochę dziwnie reagował na gaz. Typowa przepustnica, okazało że się przytarła z przedniego gaźnika. Minimalnie przepolerowałem i wszystko wróciło do normy. Jednak po pewnym czasie zaczął znowu jakoś tracić moc, to szarpał, to w miarę normalnie jechał. Udało mi się wrócić do domu o własnych siłach. Byłem pewny, że to znowu przepustnice. Zamówiłem nowe, zdemontowałem gaźniki. Rozebrałem je do ostatniej śrubki, wyczyściłem wszystkie dysze, kanaliki, łącznie z myciem w ultradźwiękach, złożyłem do kupy zamontowałem i wyregulowałem. Dysze i iglice są na swoich miejscach. Przy okazji sprawdziłem luzy na zaworach. Paliwo spuszczałem pompką więc zakładam, że pompka, filtr i kranik z zaworem są drążne. Odpala bez problemu, przy ruszaniu przyspieszenie jest OK, jednak dochodzi do 110-120km/h i zaczyna go coś dusić.
Silniki nie umierają raczej nagle ze względu na wiek/przebieg więc wykluczam też naturalne zużycie.
Może ktoś... coś... kiedyś... miał podobnie :?:
I nie żal nic... i żal tak wiele...
Awatar użytkownika
Top Gun
Posty: 2989
Rejestracja: 25 sierpnia 2015, 16:23
Motocykl: CRF 1000
Lokalizacja: Wrocław
Wiek: 60
Status: Offline

Re: Nagła utrata mocy 535 2YL

Post autor: Top Gun »

Za szybko jeździłeś, i popsułeś...
,,Nie rezygnuj z marzeń, nigdy nie wiesz kiedy okażą się potrzebne,,
krzysztofCz
Posty: 54
Rejestracja: 29 czerwca 2020, 08:57
Motocykl: Virago 535S 2YL 1997
Lokalizacja: Wybrzeże Środkowe
Wiek: 70
Status: Offline

Re: Nagła utrata mocy 535 2YL

Post autor: krzysztofCz »

Top Gun pisze: 18 października 2022, 20:14 Za szybko jeździłeś, i popsułeś...
Dzięki... sam pewnie nigdy bym na to nie wpadł... :bravo: :nazdrowie:

Tak na poważnie to preferuje jazdę 80-90km/h, wtedy jest najprzyjemniej. Długo i powoli... obojętnie z czym się to kojarzy :oops: :wink:
I nie żal nic... i żal tak wiele...
Awatar użytkownika
toooomelo
Posty: 5401
Rejestracja: 30 kwietnia 2011, 18:04
Motocykl: XV535 -> FZS600
Lokalizacja: Poznań/Luboń
Wiek: 55
Kontakt:
Status: Offline

Re: Nagła utrata mocy 535 2YL

Post autor: toooomelo »

Top Gun pisze: 18 października 2022, 20:14 Za szybko jeździłeś, i popsułeś...
:lol: :lol: :lol: :lol: :chopper:
Viśniówka -> Mexicana -> Silverka
Obrazek
Awatar użytkownika
robson
Posty: 1891
Rejestracja: 04 września 2007, 15:13
Motocykl: VIRAGO 1.1
Lokalizacja: Lędziny
Wiek: 50
Status: Offline

Re: Nagła utrata mocy 535 2YL

Post autor: robson »

Coś w gaźnikach się dzieje miałem tak po długim postoju 2 zimy. Odpalał normalnie na obroty wchodził normalnie co do jazdy to max 90 kmh miałem zasyfione gaźniki a w szczególności dysze i iglice trzeba bylo polerować. Może mały dopływ paliwa też się lubi tak dziać, filtr powietrza też może być przytkany. Daj znać.
Jedyną ochroną motocyklisty jest jego ROZUM !!!
Awatar użytkownika
PanG
Posty: 550
Rejestracja: 10 marca 2019, 09:59
Motocykl: Twoja Stara 350
Lokalizacja: Galaktyka Kurwix
Wiek: 16
Kontakt:
Status: Offline

Re: Nagła utrata mocy 535 2YL

Post autor: PanG »

Szczelne membrany to nie wszystko. Korpus możesz mieć wytarty. Sprawdź kompresorem i na maszynie, czy rowno podnosi obie szuflady.

Btw. 80k nalotu w 2 lata? Ty na A+ E jeździsz tym złomem, czy jak? :mrgreen:
Żyj i daj rzyć innym.
krzysztofCz
Posty: 54
Rejestracja: 29 czerwca 2020, 08:57
Motocykl: Virago 535S 2YL 1997
Lokalizacja: Wybrzeże Środkowe
Wiek: 70
Status: Offline

Re: Nagła utrata mocy 535 2YL

Post autor: krzysztofCz »

PanG pisze: 19 października 2022, 20:15Btw. 80k nalotu w 2 lata? Ty na A+ E jeździsz tym złomem, czy jak? :mrgreen:
A+B jeżeli już. Nie wiem czemu to nazywasz złomem, awaria zdarza się każdemu. Wiem, że to nie za wiele, pewnie wyjeździł bym więcej, ale mam jeszcze łódź i kampera... im też trochę czasu się należy... ale to nie dotyczy tematu.
robson pisze: 19 października 2022, 18:05Daj znać.
To wszystko czyściłem. Jednak Top Gun ma rację... zepsułem :D Wydawało się, że wszystko złożone jest OK, ale sprawdziłem i mam mokrą membranę na tylnym gaźniku. Trzeba rozebrać jeszcze raz, w końcu to tylko gaźnik :D
I nie żal nic... i żal tak wiele...
Awatar użytkownika
PanG
Posty: 550
Rejestracja: 10 marca 2019, 09:59
Motocykl: Twoja Stara 350
Lokalizacja: Galaktyka Kurwix
Wiek: 16
Kontakt:
Status: Offline

Re: Nagła utrata mocy 535 2YL

Post autor: PanG »

krzysztofCz pisze: 21 października 2022, 08:20 80k km
Bo zrobić 80 tysięcy kilosów w 2 lata motocyklem to gruby wyczyn. To ponad 3 tysiące kilometrów/miesiąc, zakładając że jeździsz 12 miesięcy w roku.

Czy tylko ja tu czegoś nie kumam?
Żyj i daj rzyć innym.
krzysztofCz
Posty: 54
Rejestracja: 29 czerwca 2020, 08:57
Motocykl: Virago 535S 2YL 1997
Lokalizacja: Wybrzeże Środkowe
Wiek: 70
Status: Offline

Re: Nagła utrata mocy 535 2YL

Post autor: krzysztofCz »

PanG pisze: 22 października 2022, 16:19
krzysztofCz pisze: 21 października 2022, 08:20 80k km
Bo zrobić 80 tysięcy kilosów w 2 lata motocyklem to gruby wyczyn. To ponad 3 tysiące kilometrów/miesiąc, zakładając że jeździsz 12 miesięcy w roku.

Czy tylko ja tu czegoś nie kumam?
Nie wiem czemu to traktujesz w kategorii wyczynu. Po prostu jak coś mam to używam :D Mój sezon (jeżeli warunki pozwalają) zaczyna się 1 stycznia i kończy się 31 grudnia. Jeżeli wyjeżdżam to przynajmniej na 1 zbiornik, bo inaczej nie chce mi się ciuchów zakładać. Temperatura raczej mi nie straszna, szykowałem się na Nordkapp, więc mam ogrzewanie od manetek począwszy, przez bieliznę po buty. Niestety przez covida nie wyszło. Bywa tak, że olej przed upływem miesiąca muszę zmieniać. Lubię jeździć :chopper: :D

Wracając do tematu, to rozebrałem jeszcze raz wszystko i wyczyściłem. W/g serwisówki powinny być dwie sprężynki na śrubie/dźwigienkach synchronizacji, ja mam jedną, być może wypadła jakimś cudem w czasie jazdy i gaźniki źle współpracują. :roll:
I nie żal nic... i żal tak wiele...
Awatar użytkownika
PanG
Posty: 550
Rejestracja: 10 marca 2019, 09:59
Motocykl: Twoja Stara 350
Lokalizacja: Galaktyka Kurwix
Wiek: 16
Kontakt:
Status: Offline

Re: Nagła utrata mocy 535 2YL

Post autor: PanG »

Tyle, że synchro śrubką w tych gaźnikach sprowadza się jedynie do ustalenia jednakowych podciśnień (dla przepustnic obrotowych) względem siebie na obrotach jałowych.
Nie ma żadnego wpływu na opisywany problem. Chyba że problemem jest desynchro szuflad, a tego już nie wyregulujesz śrubką.
Żyj i daj rzyć innym.
krzysztofCz
Posty: 54
Rejestracja: 29 czerwca 2020, 08:57
Motocykl: Virago 535S 2YL 1997
Lokalizacja: Wybrzeże Środkowe
Wiek: 70
Status: Offline

Re: Nagła utrata mocy 535 2YL

Post autor: krzysztofCz »

Przed chwilą byłem to sprawdzić bo nie dawało mi spokoju. Rzeczywiście bez tej sprężynki nie będzie działało. Ta sprężynka (nie ta na śrubce) powoduje, że dźwignia napędzana linką przesuwa dźwignię przepustnicy drugiego gaźnika. Bez niej robi się duży luz i jedna przepustnica jest otwarta do połowy a druga dopiero zaczyna się otwierać. Co do synchro oczywiście masz rację.
Jutro się tym zajmę bo teraz lecę na łódkę. Jak zrobię - dam znać ;-)
I nie żal nic... i żal tak wiele...
krzysztofCz
Posty: 54
Rejestracja: 29 czerwca 2020, 08:57
Motocykl: Virago 535S 2YL 1997
Lokalizacja: Wybrzeże Środkowe
Wiek: 70
Status: Offline

Re: Nagła utrata mocy 535 2YL

Post autor: krzysztofCz »

Ta górna sprężynka pozycja 53
I nie żal nic... i żal tak wiele...
krzysztofCz
Posty: 54
Rejestracja: 29 czerwca 2020, 08:57
Motocykl: Virago 535S 2YL 1997
Lokalizacja: Wybrzeże Środkowe
Wiek: 70
Status: Offline

Re: Nagła utrata mocy 535 2YL

Post autor: krzysztofCz »

No i po założeniu sprężynki wszystko wróciło do normy. Nie mam pojęcia jak wypadła. Jednak dzięki temu byłem zmuszony by w końcu wyczyścić gaźniki... wszystko się dzieje po coś :D :shit: :chopper:
I nie żal nic... i żal tak wiele...
ODPOWIEDZ