Nie kręci tylko przekaźnik rozrusznika cyka

Tematy związane z ukladem elektrycznym Virago
remik
Status: Offline

Nie kręci tylko przekaźnik rozrusznika cyka

Post autor: remik »

Witam wszystkich,
mam pytanko, może ktoś pomoże:
aku naładowane, po wciśnięciu rozruchu rozrusznik nie kręci natomiast przekaźnik rozrusznika strasznie cyka i przygasają kontrolki, czy to ten przekaźnik jest winny czy może coś innego to powoduje? :pomocy:
pozdrawiam
Xondz
Status: Offline

Re: Nie kręci tylko przekaźnik rozrusznika cyka

Post autor: Xondz »

To przekaźnik. Są na to trzy sposoby
1. Ostukać zdecydowanie przekaźniki - może zadziała
2. Rozebrać przekaźnik i przeszlifować przypalone styki
3. Zakupić przekaźnik w Larssonie i wymienić

pzdr
X
Teslacoil
Posty: 96
Rejestracja: 06 maja 2008, 10:35
Motocykl: XV 535
Lokalizacja: Czarnów
Wiek: 50
Status: Offline

Re: Nie kręci tylko przekaźnik rozrusznika cyka

Post autor: Teslacoil »

Tak, ale najpierw wyczyścić, dokręcić zaciski akumulatora.
Awatar użytkownika
KoSS
Posty: 2657
Rejestracja: 04 lutego 2008, 19:17
Motocykl: VARADERO XL1000V '99
Lokalizacja: Będzin
Wiek: 50
Status: Offline

Re: Nie kręci tylko przekaźnik rozrusznika cyka

Post autor: KoSS »

Z twoich poprzednich postów wynika że masz 535 tu za bardzo nie wiem jak rozrusznik jest rozwiązany ale w 750 i 1100 odkręcasz taki mały dekielek w kształcie 8 i dopychasz śrubokrętem ramię od elektromagnesu i jeśli nie zagada to znaczy że musisz poczyścić styki jeśli nie pomoże to niestety wymiana bo myślę że wirnik ci się nie spalił. Mam nadzieję że w 535 jest podobnie ten pierwszy element rozwiązany bo reszta jest całkiem inna ale zasada działania podobna.
"Czasami wychodzi lepiej niż planujesz" - pomyślał mąż, gdy rzucił młotkiem w kota, a trafił w żonę.


http://www.studio-kom.pl
http://www.szafa-malolata.pl
Teslacoil
Posty: 96
Rejestracja: 06 maja 2008, 10:35
Motocykl: XV 535
Lokalizacja: Czarnów
Wiek: 50
Status: Offline

Re: Nie kręci tylko przekaźnik rozrusznika cyka

Post autor: Teslacoil »

KoSS pisze:Z twoich poprzednich postów wynika że masz 535 tu za bardzo nie wiem jak rozrusznik jest rozwiązany ale w 750 i 1100 odkręcasz taki mały dekielek w kształcie 8 i dopychasz śrubokrętem ramię od elektromagnesu i jeśli nie zagada to znaczy że musisz poczyścić styki jeśli nie pomoże to niestety wymiana bo myślę że wirnik ci się nie spalił. Mam nadzieję że w 535 jest podobnie ten pierwszy element rozwiązany bo reszta jest całkiem inna ale zasada działania podobna.
W 535 przekaźnik jest osobno, pod, zdaje się prawym "boczkiem".
Przyczyną problemu jest zły styk, najczęściej bywa na wspomnianych zaciskach, jednak może być gdzieś dalej, na złączce, lub niedokręconej, czy skorodowanej "masie".
A jak działa taki "brzęczyk"? Opór "złego" styku pozwala jeszcze zapalić kontrolki po włączeniu zapłonu, pozwala też załączyć przekaźnik rozrusznika. Po załączeniu rozrusznika spadek napięcia na oporze styku rośnie, gasną kontrolki i puszcza przekaźnik. Napięcie "powraca", przekaźnik znowu łapie, włącza rozrusznik i...tak dopóki trzymasz włącznik startera. Częstotliwość powyższego zjawiska zależy od bezwładności ruchomych elementów przekaźnika i od oporu tego wrednego styku, najczęściej odpowiada mniej-więcej prawidłowej artykulacji głoski RRRRR... :smile:
Awatar użytkownika
Blunio
Posty: 5793
Rejestracja: 11 marca 2008, 10:21
Motocykl: Trek X-Caliber 8
Lokalizacja: Warszawa Bemowo
Wiek: 72
Status: Offline

Re: Nie kręci tylko przekaźnik rozrusznika cyka

Post autor: Blunio »

Teslacoil pisze:Przyczyną problemu jest zły styk
Bardzo możliwe, tego tematu jeszcze nie przerabiałem.
W puszkach podobne zjawisko występuje jak jest padnięty akumulator. Nie namawiam od razu do kupienia aku, ale można "pożyczyć" prądu z aku samochodowego. Może sprawa się wyjaśni ?
Już nawet nie wspomnę o oczyszczeniu i dociśnięciu klem :shock:
Nadzieja to ogień. To ogień, który chce płonąć nawet wtedy, gdy jest gaszony. Nadzieja to nieodparte dążenie, by odnajdywać sens w bezsensie i odkrywać prawdę w zamęcie kłamstw.
Samochód z Niemiec a kobieta z Polski - nigdy odwrotnie!!!
Awatar użytkownika
Andrzej11
Posty: 179
Rejestracja: 03 listopada 2008, 11:59
Motocykl: virago 250, xvs 650
Lokalizacja: Wrocław
Wiek: 62
Status: Offline

Re: Nie kręci tylko przekaźnik rozrusznika cyka

Post autor: Andrzej11 »

Zanim kupisz lub rozbieszesz przekaznik to najpierw upewnij się czy jest on naprawde walnięty.Wez kawałek przewodu i zewrzyj (na 3-4 sekundy) dwa przewody wychodzace z pod przekaznika (2 najgrubsze, jeden idzie w strone akumulatora a drugi do rozrusznika).Jak rozrusznik zakręci to był uszkodzony tylko przekaznik.
remik
Status: Offline

Re: Nie kręci tylko przekaźnik rozrusznika cyka

Post autor: remik »

Witam,
dzięki za porady , dzisiaj będę próbował , co do aku to ma pół roku i jest naładowany, klemy czyste , masa dobra.
zobacze tak jak pisał Andrzej11 na krótko.
Odezwę się co dalej.
pozdrawiam
dudi o7
Posty: 198
Rejestracja: 20 maja 2008, 09:51
Motocykl: xv750,Road Star 1700
Lokalizacja: Rogów
Status: Offline

Re: Nie kręci tylko przekaźnik rozrusznika cyka

Post autor: dudi o7 »

Najprostszym sposobem jest; połączyć bezpośrednio kawałkiem przewodu z plusa aku. do rozrusznika,jeżeli zaskoczy,szukamy po drodze,jeżeli nie rozrusznik.
remik
Status: Offline

Re: Nie kręci tylko przekaźnik rozrusznika cyka

Post autor: remik »

Ok.
spróbuje dzisiaj podłączyć bezpośrednio.
pozdrawiam

[ Dodano: Sro Sty 21, 2009 10:51 am ]
Witam,
moto chodzi jak złoto, było trochę głupich przypadków. już chciałem reklamować prawie nowy aku później nową ładowarkę a tu się okazało że podrodze pod silnikiem przewód dochodzący do rozrusznika się przetarł i robił zwarcie i w momencie zeżerał prąd i stąd te cykanie przekaźnika. kilka dni stresu ale teraz jaka ulga!!!
dzięki wszystkim i pozdrawiam :motorcycle:
ODPOWIEDZ