poziom oleju w 535

Wszysto co związane z silnikami naszych Virago
piotrus160678
Status: Offline

poziom oleju w 535

Post autor: piotrus160678 »

witam wszystkich. dzisiaj sie zarejestrowalem w waszym forum, a tydzień temu kupilem virago 535. no i juz mam pierwszy problem (napewno śmieszny dla wiekszosci:), a mianowicie jak sprawdzic poziom oleju?. zagladalem do tego okrągłego, szklanego okieneczka i jest na 1/3 jego wysokości, ale nie ma na nim skali. i nie wiem czy jest go dosyc czy za mało. z góry dziekuje za odpowiedz. pozdrawiam
Awatar użytkownika
kyller
Posty: 2198
Rejestracja: 13 marca 2008, 11:05
Motocykl: pożyczony XV1000
Lokalizacja: Warszawa
Wiek: 55
Status: Offline

Re: poziom oleju w 535

Post autor: kyller »

jesli motocykl stoi PIONOWO
to 1/3 jest okej ale lepiej zeby było powyzej 2/3
miscuzi
Status: Offline

Re: poziom oleju w 535

Post autor: miscuzi »

Witam
Podepnę się do tematu dziś wymieniałem olej pierwszy raz w mojej laluni. I Tu moje pytanie ile go wlać, mówili mi że 3,2L powinno być w Virago 535 więc tyle wlałem.
A jeśli chodzi o okienko to przy zgaszonym silniku jest ok 2mm poniżej górnej krawędzi okienka, jeśli go odpale schodzi do połowy, a na wyższych obrotach widać dosłownie minimetry w okienku, sądzicie że jest w porządku czy może coś zmienić??
Awatar użytkownika
Straszaq
Posty: 317
Rejestracja: 02 grudnia 2008, 13:02
Motocykl: BMW R1150 RT
Lokalizacja: Konin
Wiek: 45
Status: Offline

Re: poziom oleju w 535

Post autor: Straszaq »

Nie slyszałem nic o sprawdzaniu poziomu oleju podczas pracy silnika. Ja to robie tak jak pisał kyller. Rozgrzewam silniczek, zdejmuje moto ze stopki i opieram o ściane tak żaby stał pionowo i w okienku mam 2/3 oleju. Jak odpalisz silnik to pompa oleju i inne mechanizmy ruchome w silniku zaczynają mieszać tym olejem i pewnie dlatego masz wahania poziomu.
Z wytycznymi co do ilości jaką powinno się wlać za bardzo bym się nie kierował bo w zależności od tego jaki masz olej w silniku i jak bardzo jest on rozgrzany podczas spuszczania to różne ilości uda ci się z niego spuścić, a tym samym wlać nowego. Popatrz na poziom w okienku. Tolerancja jest dość duża (myślę, że coś koło 1/2 litra) pomiędzy dolną i górną krawędzią okienka więc nie powinno być problemu z przepełnieniem bądź zbyt niskim poziomem oleju.
michael
Status: Offline

Re: poziom oleju w 535

Post autor: michael »

poziom oleju mierzy się na zimnym silniku! jak się przypatrzysz to gdzieś tak w 1/3 wysokości okienka z boku na silniku jest krecha i to jest poziom minimalny. i poniżej nie schodzić, jak zalejesz więcej to nie wybuchnie ;)
Awatar użytkownika
Straszaq
Posty: 317
Rejestracja: 02 grudnia 2008, 13:02
Motocykl: BMW R1150 RT
Lokalizacja: Konin
Wiek: 45
Status: Offline

Re: poziom oleju w 535

Post autor: Straszaq »

michael pisze:poziom oleju mierzy się na zimnym silniku!
Chodziło mi o to, że ja podczas wymiany swojego oleju rozgrzalem silnik, postawiłem moto pionowo, spuściłem olej i wlałem nowy do 2/3 poziomu w okienku (silnik był jeszcze rozgrzany...olej niekoniecznie). A swoją drogą dlaczego sprawdzać na zimnym? Gęstość i objętość oleju aż tak się zmienia z przyrostem temperatury? Kiedyś wyczytałem (chyba w serwisówce mojej Omegi), że poziom oleju powinno się sprawdzać na rozgrzanym silniku bo im bardziej rozgrzany olej tym mniejsza gęstość i łatwiej spływa na dno miski olejowej, przez co pomiar poziomu jest bardziej dokładny. Taki pomiar wydaje mi się logiczny ale przyznam nie tłumaczyłem serwisówek yamahy w tym zakresie więc może i masz rację, że powinno się to sprawdzać na zimnym. Mnie się wydaje, że lepiej sprawdzać na ciepłym silniku.
Awatar użytkownika
kyller
Posty: 2198
Rejestracja: 13 marca 2008, 11:05
Motocykl: pożyczony XV1000
Lokalizacja: Warszawa
Wiek: 55
Status: Offline

Re: poziom oleju w 535

Post autor: kyller »

michael pisze:poziom oleju mierzy się na zimnym silniku! jak się przypatrzysz to gdzieś tak w 1/3 wysokości okienka z boku na silniku jest krecha i to jest poziom minimalny. i poniżej nie schodzić, jak zalejesz więcej to nie wybuchnie ;)
ale wywali zimmeringi
:!: za wysoki poziom oleju również jest szkodliwy
Awatar użytkownika
maciek535
Posty: 452
Rejestracja: 24 września 2008, 17:42
Motocykl: V Strom 650
Lokalizacja: Londyn-Krakow
Wiek: 54
Status: Offline

Re: poziom oleju w 535

Post autor: maciek535 »

Dawno temu uczono mnie w szkole (a byla to szkola o mechanicznym profilu) aby poziom oleju sprawdzac nie wczesnij niz 15 minut po "zgaszeniu" silnika. Tego sie trzymam i problemow z poziomem nigdy nie mialem. :bikersmile:
michael
Status: Offline

Re: poziom oleju w 535

Post autor: michael »

chodzi o to, że jak silnik pracuje to olej krąży po całym układzie smarowania, więc się mierzy na rozgrzanym to poziom jest mniejszy. nie tyle chodzi o temperaturę oleju, co o to, żeby spłynął spowrotem
Awatar użytkownika
tyfuz
Posty: 806
Rejestracja: 08 listopada 2008, 09:30
Motocykl: xv750 '97 i krówka
Lokalizacja: Warszawa
Wiek: 36
Kontakt:
Status: Offline

Re: poziom oleju w 535

Post autor: tyfuz »

Aja mam inny problem :(
Przez tą szybkę nie widzę poziomu oleju. Ogólnie to w niej "ciemność widzę, ciemność"
:roll:
Awatar użytkownika
alonso
Posty: 1996
Rejestracja: 23 czerwca 2008, 12:28
Motocykl: Virago 1100
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Wiek: 46
Status: Offline

Re: poziom oleju w 535

Post autor: alonso »

tyfuz pisze:Aja mam inny problem :(
Przez tą szybkę nie widzę poziomu oleju. Ogólnie to w niej "ciemność widzę, ciemność"
:roll:
Widzisz ciemnośc bo olej jest ciemny.Przechyl mocno motor w prawo,najlepiej niech Ci go wtedy ktoś potrzyma i zobaczysz jasnośc z ciemnościa :mrgreen:
Ja z poczatku myslalem ze szybka jest brudna :mrgreen: ale sie myliłem :mrgreen:
miscuzi pisze:Witam
Podepnę się do tematu dziś wymieniałem olej pierwszy raz w mojej laluni. I Tu moje pytanie ile go wlać, mówili mi że 3,2L powinno być w Virago 535 więc tyle wlałem.
Mówili... Tyle ma pojemnośc cała skrzynia korbowa.Bez wymiany filtra wlewasz 2,6 a z wymiana 2,8.
Awatar użytkownika
wuem
Posty: 495
Rejestracja: 28 marca 2008, 20:26
Motocykl: virago 535
Lokalizacja: Skoczów
Wiek: 36
Status: Offline

Re: poziom oleju w 535

Post autor: wuem »

Mi weszło przy wymianie oleju z filtrem niecałe 3 litry i okienko jest pełne. Też się dziwiłem, że tak dużo tego wchodzi, ale wszystko jest ok po całym sezonie.
"Tylko dwie rzeczy są nieskończone: Wszechświat i ludzka głupota. Nie mam pewności co do Wszechświata."
Awatar użytkownika
Dono
Posty: 2464
Rejestracja: 19 listopada 2007, 17:46
Motocykl: 1100 '91
Lokalizacja: Iskrzyczyn-Skoczów
Wiek: 40
Status: Offline

Re: poziom oleju w 535

Post autor: Dono »

Mnie też zaskoczyła ale przy zlewaniu starego oleju 0 ale panika jak mi naczynko zaczęło przebierać :mrgreen:
a wlane było na maksa, że tylko widać było jeden mały pęcherzyk powietrza w "wizjerze"...
"Verba volant, scripta manent" (słowa ulatują, pismo zostaje).
Awatar użytkownika
kyller
Posty: 2198
Rejestracja: 13 marca 2008, 11:05
Motocykl: pożyczony XV1000
Lokalizacja: Warszawa
Wiek: 55
Status: Offline

Re: poziom oleju w 535

Post autor: kyller »

wuem pisze:Mi weszło przy wymianie oleju z filtrem niecałe 3 litry i okienko jest pełne. Też się dziwiłem, że tak dużo tego wchodzi, ale wszystko jest ok po całym sezonie.
ciekawe dlaczego się zdziwiłeś, na karterach jak byk stoi 2800 cm3 :mrgreen:
Awatar użytkownika
alonso
Posty: 1996
Rejestracja: 23 czerwca 2008, 12:28
Motocykl: Virago 1100
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Wiek: 46
Status: Offline

Re: poziom oleju w 535

Post autor: alonso »

I jak zwykle pomagasz a ktos sie nie kwapi odwdzięczyć.Ehhh.
jupek
Posty: 55
Rejestracja: 07 kwietnia 2009, 08:42
Motocykl: virago535
Lokalizacja: Tychy
Wiek: 54
Status: Offline

Re: poziom oleju w 535

Post autor: jupek »

Ja mam troszku inne pytanie ale związane z tematem. Ostatnio wymieniłem olej (motul 3000, 20W/50 ), i w szkiełku pokazuje mi coś lekko ponad połowe, niby git ale... no własnie podczas jazdy silnik słychać tak jakby mu tego oleju brakowało jakoś tak rzęzi i głośniej chodzi, bardziej słyszalne są też zawory i tu mam dylemat czy dolać mu jeszcze oliwki czy tak zostawić? jak radzicie?
..przed nami tylko DROGA...
Awatar użytkownika
iwan
Posty: 742
Rejestracja: 21 lutego 2008, 10:00
Motocykl: V-Strom
Lokalizacja: Skierniewice
Wiek: 48
Status: Offline

Re: poziom oleju w 535

Post autor: iwan »

jupek pisze:Ja mam troszku inne pytanie ale związane z tematem. Ostatnio wymieniłem olej (motul 3000, 20W/50 ), i w szkiełku pokazuje mi coś lekko ponad połowe, niby git ale... no własnie podczas jazdy silnik słychać tak jakby mu tego oleju brakowało jakoś tak rzęzi i głośniej chodzi, bardziej słyszalne są też zawory i tu mam dylemat czy dolać mu jeszcze oliwki czy tak zostawić? jak radzicie?
Dolać na maxa, równo z górą szkiełka. Virago lubi, jak się ją dobrze smaruje :drunksmile:
Awatar użytkownika
elrychu
Posty: 366
Rejestracja: 13 września 2007, 21:57
Motocykl: była 535, jest 750
Lokalizacja: Gliwice
Wiek: 43
Status: Offline

Re: poziom oleju w 535

Post autor: elrychu »

taaa kto nie smaruje, ten nie jedzie :)
devilsreject
Status: Offline

Re: poziom oleju w 535

Post autor: devilsreject »

siema,
poradźcie jaki olej mam wlać do 535?
z góry dzięki
matiz
Status: Offline

Re: poziom oleju w 535

Post autor: matiz »

sam uzywam castrola gps 10w-40, ale znajomy mechanik radzil mi przejsc na motula, i tak tez chyba zrobie
devilsreject
Status: Offline

Re: poziom oleju w 535

Post autor: devilsreject »

dzieki bardzo za pomoc a ja lece do skle pu bo trzeba pomoturzyć; )
jupek
Posty: 55
Rejestracja: 07 kwietnia 2009, 08:42
Motocykl: virago535
Lokalizacja: Tychy
Wiek: 54
Status: Offline

Re: poziom oleju w 535

Post autor: jupek »

iwan pisze:Dolać na maxa, równo z górą szkiełka. Virago lubi, jak się ją dobrze smaruje
siemanko zrobiłem tak jak radził iwan niestety efektów żadnych, tzn. objawy takie jak wcześniej, bez zmian. może tem olej za rzadki jest?
..przed nami tylko DROGA...
Awatar użytkownika
leszekk
Posty: 4147
Rejestracja: 26 kwietnia 2009, 21:35
Motocykl: XV750 -> BMW R1200GS
Lokalizacja: mazowieckie
Status: Offline

Re: poziom oleju w 535

Post autor: leszekk »

jupek pisze: ...(motul 3000, 20W/50 ) [...] podczas jazdy silnik słychać tak jakby mu tego oleju brakowało jakoś tak rzęzi i głośniej chodzi, bardziej słyszalne są też zawory ...
Co do odgłosów - parę lat już mechaniką różną się zajmuję (teraz to nawet nie bardzo mi się chce) i raczej nie zdarzyło mi się aby jakikolwiek silnik po wymianie oleju chodził ciszej ;-) no, może z wyjątkami takimi, że była połowa stanu oleju przed wymianą.
Trudno powiedzieć co może być przyczyną opisywanych prze Ciebie niedomagań, najprędzej bym doszukiwał się przyczyn w psychice - zadbałeś o maszynkę, powinno być lepiej a tu ... no właśnie - pewnie tak samo tylko, że teraz się bardziej wsłuchujesz oczekując śpiewu słowików a nie warkotu silnika ;)
Nie napisałeś co było przedtem - może jakiś ekstremalnie lepki olej mineralny na warunki tropikalne - to by tłumaczyło ewentualnie lekki wzrost poziomu hałasu ...
Łuki
Status: Offline

Re: poziom oleju w 535

Post autor: Łuki »

Potwierdzam,zalać do pełnego "okienka" i będzie dobrze.
A potem tylko :chopper:
snake
Status: Offline

Re: poziom oleju w 535

Post autor: snake »

Witam wszystkich.
matiz pisze:uzywam castrola gps 10w-40, ale znajomy mechanik radzil mi przejsc na motula
Całe życie jestem z castrol'em, i taka opinia troszke mnie martwi. Co ewentualnie przemawia za motul'em? Ktoś wie ?
Ostatnio zmieniony 30 kwietnia 2009, 10:32 przez snake, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ