krzywa kierownica

Jeżeli masz kłopoty ze swoją Virago lub nie wiesz jak coś naprawić to idealne miejsce by o tym napisać
bartooo
Status: Offline

krzywa kierownica

Post autor: bartooo »

Witam!
Jestem od niedawno posiadaczem Yamahy Virago 535. Zawuażyłem ze mam przekrzywioną kierownicę. Jak ustawie prosto przednie koło to jedna strona kierownicy jest dalej od baku niz druga. Czy można to jakoś wyregulować i czym moze to być spowodowane? Mam nadzieje ze nie jest ona po upadku. Z góry dziekuje za pomoc!
Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
ZWIERZAK
Posty: 1028
Rejestracja: 04 listopada 2007, 13:57
Motocykl: VIRAGO 750 83'
Lokalizacja: Lachowice
Wiek: 35
Status: Offline

Re: krzywa kierownica

Post autor: ZWIERZAK »

No niestety obawiam się chyba najgorszego bo wydaje mi się że chyba nie da się tego ustawić. Nie wiem jak w 535 ale u nie kierownica jest zamocowana na tulejach stalowo-gumowych jak masz takie to sprawdź je, a po drugie to dobrze pooglądaj czy ne ma gdzieś śladów upadku, zagięć,etc.
"Ludzie nie latają, bo nie wierzą, że potrafią. Gdyby nie pokazano im kiedyś, że mogą pływać, do dziś wszyscy by się topili po wrzuceniu do wody"-William Wharton "Ptasiek"
Awatar użytkownika
ayo007
Posty: 1207
Rejestracja: 12 września 2007, 21:51
Motocykl: yamaha virago 1100
Lokalizacja: Księstwo Cieszyńskie
Wiek: 55
Status: Offline

Re: krzywa kierownica

Post autor: ayo007 »

..no niestety, wszystko na to wskazuje, ze moto jest po dzwonie, kierownica jest z takiego materiału, ze nie tak prosto ją tak ot sobie wygiąc, a skoro mówisz, ze jedna strona jest przekrzywiona, to spowodowane jest to siłą bezwładnosci ciała motocyklisty przy uderzeniu..
Mozna przy normalnym prowadzeniu motoru nie zauwazyć jakichs zmian w prowadzeniu, ale w ekstremalnych sytuacjach przy potrzebie gwałtownej reakcji motor moze nas "wypłacić"
Dlatego ja bym rozebrał przód do gołych lag, sprawdziłbym osiowość sztycy i połek oraz liniowość lag..dla własnego swietego spokoju..generalnie w XV 535 to fajna robota..
..odchyłka lag o 0,5mm od osi mówi nam ,ze lagi są krzywe..

.. ale najpierw zajrzyj Przyjacielu do Powitalni,,
Virago 1100,na razie starczy..:)
bartooo
Status: Offline

Re: krzywa kierownica

Post autor: bartooo »

Dzieki za odpowiedzi. Oglądałem własnie motocykl i nie zauważyłem żadnych śladów dzwonu. Ale ja za dobrze sie na znam, jestem zupełny świeżak. Na co najbardziej zwrócić uwage?jak sprawdzic czy jest po dzwonie bez rozbierania przodu do gołych lag?
Awatar użytkownika
ayo007
Posty: 1207
Rejestracja: 12 września 2007, 21:51
Motocykl: yamaha virago 1100
Lokalizacja: Księstwo Cieszyńskie
Wiek: 55
Status: Offline

Re: krzywa kierownica

Post autor: ayo007 »

..gołym okiem nic tu nie zrobisz, mozesz zobaczyc miejsce za bakiem paliwa, gdzie rama przechodzi w dwie rury, to jest najsłabsze miejsce w Virago, jesli bedzie tam cos podejrzanego np popękany lakier itp to moze byc sygnał, ze motor gdzies przywalił, ale generalnie nie musi to byc mocny dzwon, ostre uderzenie w krawęznik moze też spowodować wykrzywienie lag, obejrz przednią felgę, czy nie ma wyszczerbień itd..
Virago 1100,na razie starczy..:)
Awatar użytkownika
Adam
Posty: 2226
Rejestracja: 22 października 2007, 19:52
Motocykl: 1100, 92r. OGAR 200
Lokalizacja: Święta Anna
Wiek: 45
Kontakt:
Status: Offline

Re: krzywa kierownica

Post autor: Adam »

ja przy zakupie też zauważyłem że ma skrzywioną lekko kierownice, gmole trochę przesunięte i szybę obtartą, wiec pewnie gościu sie przejechał pare metrów na boczku. no ale prowadzi sie ładnie i ogólnie jest spoko, chociaż krzywo :drunksmile:
Awatar użytkownika
wwwolti
Posty: 1672
Rejestracja: 17 października 2007, 15:02
Motocykl: był i będzie
Lokalizacja: Warszawa Bemowo
Status: Offline

Re: krzywa kierownica

Post autor: wwwolti »

ja swoją kupiłem po dzwonie... no przesada, po wjechaniu na krawężnik. Była podgięta felga, poza tym nic nie było widać, wszystko proste (na pierwszy rzut oka), a okazało się że do wymiany poszły lagi, półki no i oczywiście koło. na szczęście rama była nieruszona.

Oddaj moto do warsztatu niech ci dokładnie wszystko pomierzą, wymień co jest do wymiany, tu nie ma żartów, fikniesz i zrobisz sobie i innym krzywdę...
pozdr
Wojtek
Krecik
Status: Offline

Re: krzywa kierownica

Post autor: Krecik »

wwwolti pisze:Oddaj moto do warsztatu niech ci dokładnie wszystko pomierzą, wymień co jest do wymiany, tu nie ma żartów, fikniesz i zrobisz sobie i innym krzywdę...
Zgadzam się z tym
Ostatnio zmieniony 01 marca 2008, 02:50 przez Krecik, łącznie zmieniany 1 raz.
HARM
Status: Offline

Re: krzywa kierownica

Post autor: HARM »

i odłóż na nową kierownicę
demid
Status: Offline

Re: krzywa kierownica

Post autor: demid »

oj sorry z tym z tym warsztatem ja akurat tak nie przasadzalem... wystarczy sie przejechac zeby zobaczyc czy krzywa kierownica, najpierw ja wymianic i sprawdzic jak sie prowadzi...
najlepiej bylo by w czasie jazdy bylo by puscic kierownice i jesli moto jedzie prosto jest ok, ale wystarczy w jakims odludnym iejscu zobaczyc jak hamuje- czy nie znosi, przy wchodzeniu w zakrety jak sie zachowuje
mialem slizg, moto dodatkowo mialo highside, myslem ze nie bedzie co zbierac, ale gmole zdaly rezyltat, i poza kierownica i riserami nic sie nie skrzywilo- i tez bylem na mierzeniu zawieszenia i ramy w najlepszym warsztacie w poznaniu, gdzie nic nie wyszlo poza tym ze wydalem na to gromade monetek:p
a kierownica mogla sie zgiac od czegos bardziej prozaicznego- na zlocie kumpel tez virago stanal na dosc miekkim gruncie i maszyna zaczela mu sie na nozce zapadac i zlapal tylko za kierownice i jak stawial ja do pionu to juz niestety nie wytrzymala i sie troche zgiela...
wiec tez tak n ie ma co chlopaka straszyc zaraz dzwonem:)
bartooo
Status: Offline

Re: krzywa kierownica

Post autor: bartooo »

Dzisiaj wziąłem poluzowałem śruby które trzymają lagi, zaparłem koło i sprobowałem to wyprostować i wydaje mi sie ze troche sie poprawiło. Nie jest to aż tak widoczne. Moto prowadzi sie dobrze. Może to był nie aż taki groźny upadek
Awatar użytkownika
wwwolti
Posty: 1672
Rejestracja: 17 października 2007, 15:02
Motocykl: był i będzie
Lokalizacja: Warszawa Bemowo
Status: Offline

Re: krzywa kierownica

Post autor: wwwolti »

ayo007 pisze:..odchyłka lag o 0,5mm od osi mówi nam ,ze lagi są krzywe...
:(
lagi nie wygniesz zapierając koło i starając się coś naprostować...
może nic się poważnego nie dzieje, ale jak nie potrafisz tego ocenić sam jadąc na moto, czy w zakręcie to lepiej zdaj się na pomoc jakiegoś mechanika, może to nie jest aż tak duży koszt.
dopiero przy mocnym hamowaniu możesz przekonać się jak bardzo jest krzywy... a wtedy będziesz potrzebował właśnie czegoś przeciwnego, pewności i przewidywalnych reakcji moto.
pozdr
Wojtek
Awatar użytkownika
strazak
Posty: 1412
Rejestracja: 29 listopada 2007, 00:21
Motocykl: XV 1000 GE USA 1984.
Lokalizacja: Piaseczno(złotokłos)
Wiek: 50
Status: Offline

Re: krzywa kierownica

Post autor: strazak »

bartooo pisze:Dzisiaj wziąłem poluzowałem śruby które trzymają lagi, zaparłem koło i sprobowałem to wyprostować
jeśli to tylko lub aż tyle to może po prostu miałeś przekoszone lagi i krzywą kierownice co może oznaczać bardzo wiele i zarazem nic . Wystarczy że ktoś za słabo dokręcił lagi i najechał na krawężnik i już masz kierownice przekoszoną a krzywizne samej kierownicy można tłumaczyć na wiele sposobów .
ADAM
ODPOWIEDZ