Który akumulator wybrać?

Jeżeli masz kłopoty ze swoją Virago lub nie wiesz jak coś naprawić to idealne miejsce by o tym napisać
kupal23
Posty: 67
Rejestracja: 04 września 2011, 18:13
Motocykl: Simson s70/Virago125
Lokalizacja: Kielce
Wiek: 27
Status: Offline

Który akumulator wybrać?

Post autor: kupal23 »

Witam, mam potrzebę zakupienia nowego akumulatora do virci, przepatrzyłem allegro i znalazłem kilka fajnych (według mnie) ofert, i teraz zwracam się z pytaniem do was, który z tych akumulatorów najlepiej zakupić:

http://allegro.pl/akumulator-varta-12v- ... 99299.html

http://allegro.pl/akumulator-yuasa-do-y ... 65818.html

http://allegro.pl/ir-akumulator-yb-10l- ... 90019.html
Ewentualnie mógł by ktoś coś dobrego polecić?
""ZOSTAWIĆ WSZYSTKO Z TYLU GDZIEŚ
POGUBIĆ TROSKI CHWILE ZŁE
DO PRZODU GNAĆ DO PRZODU GNAĆ
STALOWYM KONIEM GONIĆ ŚWIAT
I GAZ DO DECHY BY POCZUĆ CHŁÓD
NIE PATRZEĆ W TYŁ DO PRZODU GNAĆ
NIECH DROGĘ NAM UŁOŻY WIATR ""
Awatar użytkownika
barg
Posty: 814
Rejestracja: 15 września 2011, 23:44
Motocykl: XV 700 '84 ST1100
Lokalizacja: Oświęcim
Wiek: 53
Status: Offline

Re: Który akumulator wybrać?

Post autor: barg »

Mam Vartę i jest OK ale w tej jakoś klemy są inaczej mocowane sprawdź czy możesz tak wykręcić kable, zwłaszcza minusowy.
Yuasa poleci Ci każdy. Japończyk do japońskiego sprzęta. I ponoć są niezawodne.
Tego trzeciego nie znam.
Milczę zawzięcie i czekam na znak by mogło być pięknie, bo nie jest aż tak.
Awatar użytkownika
joozek
Posty: 1924
Rejestracja: 02 kwietnia 2012, 20:10
Motocykl: virago xv 750 1993
Lokalizacja: LUBIN
Wiek: 58
Status: Offline

Re: Który akumulator wybrać?

Post autor: joozek »

Możesz śmiało brać Yuasa, firma Hornet (sprzedający) też ok, musisz jednak zanabyć dodatkowo elektrolit
Ostatnio zmieniony 02 marca 2013, 16:37 przez joozek, łącznie zmieniany 2 razy.
Józek Obrazek
kupal23
Posty: 67
Rejestracja: 04 września 2011, 18:13
Motocykl: Simson s70/Virago125
Lokalizacja: Kielce
Wiek: 27
Status: Offline

Re: Który akumulator wybrać?

Post autor: kupal23 »

A orientuje się ktoś może czy taki elektrolit można w każdym sklepie motoryzacyjnym kupić czy trzeba szukać? I ile mniej więcej by kosztował?
""ZOSTAWIĆ WSZYSTKO Z TYLU GDZIEŚ
POGUBIĆ TROSKI CHWILE ZŁE
DO PRZODU GNAĆ DO PRZODU GNAĆ
STALOWYM KONIEM GONIĆ ŚWIAT
I GAZ DO DECHY BY POCZUĆ CHŁÓD
NIE PATRZEĆ W TYŁ DO PRZODU GNAĆ
NIECH DROGĘ NAM UŁOŻY WIATR ""
Awatar użytkownika
barg
Posty: 814
Rejestracja: 15 września 2011, 23:44
Motocykl: XV 700 '84 ST1100
Lokalizacja: Oświęcim
Wiek: 53
Status: Offline

Re: Który akumulator wybrać?

Post autor: barg »

Kupisz, kilkanaście zł za litr.
Akumulatory suchoładowane uzyskują 75% swojej sprawności godzinę po wlaniu do nich elektrolitu. Elektrolit nie jest dostarczony wraz z akumulatorem. Aby wlać elektrolit odkręcić wszystkie korki wlewu i usuń kapturek zabezpieczony na rurce przelewu . Wlej elektrolit do poziomu oznaczonego MAX i odczekaj.Po około godzinie ponownie uzupełnij elektrolit do poziomu Max, zakręć korki i zamontuj akumulator w pojeździe. Jeśli akumulator w najbliższym czasie nie będzie używany, podłącz go ładowarki i ładuj przez 24 godziny tzw. "małym prądem" odpowiadającym w przybliżenie 1/10 pojemności akumulatora przykładowo dla akumulatora o pojemności 12Ah, natężenie prądu powinno wynosić 1,2 A

edit: nigdy potem nie dolewaj elektrolitu. Uzupełnienie po odparowaniu w czasie eksploatacji uzupełnia się wodą destylowaną. Uzupełnienie, o którym wyżej jest konieczne gdyż płyty naciągną trochę elektrolitu. Tak że nie kupuj na zapas. Jeżeli moto nie będzie stało długo można od razu jeździć.
Milczę zawzięcie i czekam na znak by mogło być pięknie, bo nie jest aż tak.
Awatar użytkownika
leszekk
Posty: 4147
Rejestracja: 26 kwietnia 2009, 21:35
Motocykl: XV750 -> BMW R1200GS
Lokalizacja: mazowieckie
Status: Offline

Re: Który akumulator wybrać?

Post autor: leszekk »

Przeważnie sprzedawca akumulatora ma w ofercie elektrolit (zestaw do danego akumulatora). Wówczas nie musisz się troszczyć o odmierzenie odpowiedniej ilości na każdą celę tylko przelewasz 1 w 1 z pojemniczków do cel akumulatora.
Co do marki - jeśli podołasz finansowo, bierz yuasa. Varta (mimo, że niemiecka firma) jest dość kiepsko notowana na rynku motocyklowym, może odrobinkę wyżej niż m-line czy exide, ale nie aż tak, żeby płacić więcej niż te dwie wskazane marki
In God we Trust -- all others must submit an X.509 certificate.
kupal23
Posty: 67
Rejestracja: 04 września 2011, 18:13
Motocykl: Simson s70/Virago125
Lokalizacja: Kielce
Wiek: 27
Status: Offline

Re: Który akumulator wybrać?

Post autor: kupal23 »

Dzięki za odpowiedzi, z tego co mówicie to jednak lepiej tą yuase. Popatrzę jeszcze u siebie w sklepach, może będzie gdzieś już z zalanym elektrolitem, jak nie to zamawiam z allegro.
""ZOSTAWIĆ WSZYSTKO Z TYLU GDZIEŚ
POGUBIĆ TROSKI CHWILE ZŁE
DO PRZODU GNAĆ DO PRZODU GNAĆ
STALOWYM KONIEM GONIĆ ŚWIAT
I GAZ DO DECHY BY POCZUĆ CHŁÓD
NIE PATRZEĆ W TYŁ DO PRZODU GNAĆ
NIECH DROGĘ NAM UŁOŻY WIATR ""
Awatar użytkownika
joozek
Posty: 1924
Rejestracja: 02 kwietnia 2012, 20:10
Motocykl: virago xv 750 1993
Lokalizacja: LUBIN
Wiek: 58
Status: Offline

Re: Który akumulator wybrać?

Post autor: joozek »

Z tego co pamiętam firma Hornet elektrolit też Ci sprzeda.

Barg ... prąd ładowania to faktycznie 1,2 A ale dla tej wartości czas ładowania = 10 godz. to jest właśnie ta 1/10 o której pisałeś. Wynika to stąd, że pojemność akumulatora to 12Ah (ampero-godzina), dzieląc przez 10 godz [h] czas ładowania otrzymasz 1,2 [A] natężenie prądu ładowania.
To tylko tak ... info ... dla potomnych :mrgreen:
Józek Obrazek
Awatar użytkownika
e_gregor
Posty: 2015
Rejestracja: 14 lutego 2010, 14:53
Motocykl: ZR7
Lokalizacja: Wrocław
Wiek: 42
Status: Offline

Re: Który akumulator wybrać?

Post autor: e_gregor »

Jak kupowałem kiedyś Vartę do XV250 to w jednym fabrycznym kartoniku był akumulator, kwas, lejek i instrukcja :)
Głupota to największa choroba cywilizacyjna
Awatar użytkownika
barg
Posty: 814
Rejestracja: 15 września 2011, 23:44
Motocykl: XV 700 '84 ST1100
Lokalizacja: Oświęcim
Wiek: 53
Status: Offline

Re: Który akumulator wybrać?

Post autor: barg »

joozek pisze:Barg ... prąd ładowania to faktycznie 1,2 A ale dla tej wartości czas ładowania = 10 godz. to jest właśnie ta 1/10 o której pisałeś. Wynika to stąd, że pojemność akumulatora to 12Ah (ampero-godzina), dzieląc przez 10 godz [h] czas ładowania otrzymasz 1,2 [A] natężenie prądu ładowania.
To tylko tak ... info ... dla potomnych :mrgreen:
Słuszna racja ale to i tak spore uproszczenie.
tutaj zalecenia producenta: http://yuasa.com.pl/yuasa/porady/54-lad ... tora-.html

Dodam jeszcze, że nie każdy prostownik nadaje się do ładowania aku o takiej pojemności. Prosto mówiąc powinien być przystosowany do ładowania motocyklowych a najlepiej automatyczny, który wyłączy się po osiągnięciu pełnego naładowania.
Milczę zawzięcie i czekam na znak by mogło być pięknie, bo nie jest aż tak.
Awatar użytkownika
joozek
Posty: 1924
Rejestracja: 02 kwietnia 2012, 20:10
Motocykl: virago xv 750 1993
Lokalizacja: LUBIN
Wiek: 58
Status: Offline

Re: Który akumulator wybrać?

Post autor: joozek »

:bravo: ... jak pisałem powyżej ... to ... info ... dla potomnych
a o prostownikach też już było wiele postów ...
Józek Obrazek
Awatar użytkownika
sart
Posty: 2820
Rejestracja: 08 kwietnia 2008, 20:43
Motocykl: była virago XV 535,jest suzuki boulevard C50
Lokalizacja: Wałbrzych
Wiek: 112
Status: Offline

Re: Który akumulator wybrać?

Post autor: sart »

e_gregor pisze:Prosto mówiąc powinien być przystosowany do ładowania motocyklowych a najlepiej automatyczny
Trzeba jednak pamiętać, że sprzęty mikroprocesorowe/automatyczne mają jedną wadę. Nie wystartują przy głębokim rozładowaniu aku.

Przerobiłem ten problem. Aku rozładowało się do 9V i po podłączeniu dupa, ładowarka nie startuje. Myślałem że padła, ale chłopaki na forum wyjaśnili mi o co kaman. Trzeba najpierw "podciągnąć" aku zwykłą ładowarką a później podłączyć tą procesorową.

Co do aku i elektrolitu, mam Yuasa i w komplecie były pojemniki z elektrolitem w odpowiedniej ilości dla każdej celi.
?Śmierć nie jest przeciwieństwem życia, a jego częścią.?

ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
grzegorzbr2
Posty: 4923
Rejestracja: 13 listopada 2012, 21:00
Motocykl: XV 535 1,1 1,7 1,3
Lokalizacja: Świętokrzyskie - TOP
Wiek: 52
Status: Offline

Re: Który akumulator wybrać?

Post autor: grzegorzbr2 »

Co do ładowania to sprawdzonym i pewnym sposobem przeciw przeladowaniu aku od moto jest wpięcie w szereg pomiędzy prostownikiem a akumulatorem żarówki 12V 45-55W, żarówka pełni role ogranicznika prądu ładowania, możemy podlączać prostowniki o większym prądzie ładowania np. samochodowe, które nie mają regulacji ładowania
Załączniki
2013-03-03 12.14.32.jpg
Awatar użytkownika
GLIWICKI
Posty: 5643
Rejestracja: 01 października 2007, 23:08
Motocykl: XV 750 '97
Lokalizacja: Śląsk
Wiek: 54
Status: Offline

Re: Który akumulator wybrać?

Post autor: GLIWICKI »

grzegorzbr2 pisze:Co do ładowania to sprawdzonym i pewnym sposobem przeciw przeladowaniu aku od moto jest wpięcie w szereg pomiędzy prostownikiem a akumulatorem żarówki 12V 45-55W, żarówka pełni role ogranicznika prądu ładowania, możemy podlączać prostowniki o większym prądzie ładowania np. samochodowe, które nie mają regulacji ładowania
Jest to oczywiście rozwiązanie prawidłowe i sam z tego korzystałem przed zakupem ładowarki mikroprocesorowej.
Ładowarki mikroprocesorowe (poza wadą o której wspominał wcześniej Artur) zdecydowanie lepiej radzą sobie z ładowaniem akumulatorów, co wynika z faktu, iż ładowanie następuje impulsowo i po naładowaniu akumulatora do zadanej wartości napięcia, następuje ich wyłączenie i przejście w tzw. stan konserwacji (podtrzymujące ładowanie impulsowe o natężeniu 1/10 pierwotnego prądu ładowania).
Odpowiednio dobrana gęstość prądowa oraz zmniejszenie prądu ładowania po osiągnieciu zadanej wartości pozwala na regenerację częściowo zasiarczonych (osad drobnokrystaliczny) płyt akumulatora...
Zasada podstawowa na Forum : Zanim zapytasz uzyj funkcji Szukaj!!!
A reszta w Regulaminie ...
Awatar użytkownika
Mirek
Posty: 1181
Rejestracja: 27 października 2010, 09:26
Motocykl: XV 1100 / H-D RK
Lokalizacja: Kolobrzeg
Wiek: 64
Status: Offline

Re: Który akumulator wybrać?

Post autor: Mirek »

Na przykład ładowarka " CTEK " Mercedes wśród ładowarek :bravo: polecam
Awatar użytkownika
leszekk
Posty: 4147
Rejestracja: 26 kwietnia 2009, 21:35
Motocykl: XV750 -> BMW R1200GS
Lokalizacja: mazowieckie
Status: Offline

Re: Który akumulator wybrać?

Post autor: leszekk »

sart pisze:Trzeba najpierw "podciągnąć" aku zwykłą ładowarką a później podłączyć tą procesorową.
Jeśli dysponujesz jakimś źródłem prądu bliższym 12V wystarczy podanie tego napięcia na klemy na moment włączania ładowarki (nie można podłączyć do rozładowanego do 9V akumulatorka motocyklowego w pełni naładowanego akumulatora od ciężarówki bo prąd ładowania będzie szkodliwy dla akumulatora ale połączenie ich w ten sposób na sekundę krzywdy raczej nie zrobi).
Oczywiście lepiej podłączyć ładowanie zanim akumulator tak mocno się rozładuje.
In God we Trust -- all others must submit an X.509 certificate.
Awatar użytkownika
Alicjana
Posty: 664
Rejestracja: 06 stycznia 2012, 00:47
Motocykl: XV535, BMW GS650
Lokalizacja: Warszawa/Mokotów
Status: Offline

Re: Który akumulator wybrać?

Post autor: Alicjana »

Byle nie Yuasa. Podobno były montowane w dreamlinerach. :wink:
Gdzie diabeł nie może tam babę na moto pośle
Awatar użytkownika
leszekk
Posty: 4147
Rejestracja: 26 kwietnia 2009, 21:35
Motocykl: XV750 -> BMW R1200GS
Lokalizacja: mazowieckie
Status: Offline

Re: Który akumulator wybrać?

Post autor: leszekk »

Ale w drimlajnerach były jułasy z telefonu zamzung wkładane. Te do motórów są zwykłe, kwasowe.
Pomijając fakt, że virago lata na relatywnie niskich pułapach
In God we Trust -- all others must submit an X.509 certificate.
Awatar użytkownika
hunter of wind
Posty: 2030
Rejestracja: 26 lipca 2009, 23:41
Motocykl: xv 535 S; CBF1000
Lokalizacja: Cegłów - Mińsk Mazowiecki
Wiek: 65
Status: Offline

Re: Który akumulator wybrać?

Post autor: hunter of wind »

sart pisze:
e_gregor pisze:Prosto mówiąc powinien być przystosowany do ładowania motocyklowych a najlepiej automatyczny
Trzeba jednak pamiętać, że sprzęty mikroprocesorowe/automatyczne mają jedną wadę. Nie wystartują przy głębokim rozładowaniu aku.

Przerobiłem ten problem. Aku rozładowało się do 9V i po podłączeniu dupa, ładowarka nie startuje. Myślałem że padła, ale chłopaki na forum wyjaśnili mi o co kaman. Trzeba najpierw "podciągnąć" aku zwykłą ładowarką a później podłączyć tą procesorową.
Nie prawda! Jakieś prymitywne, może tak się zachowują, ale te lepsze radzą sobie z akumulatorem rozładowanym nawet do 4V. Tu przykład: http://allegro.pl/profesjonalna-ladowar ... 85093.html
Z akumulatorem rozładowanym do 7V poradziła sobie nawet moja Lidlowska, za 69zł. :D
Navigare necesse est, vivere non est necesse.
ODPOWIEDZ