Dekielki od zaworów.

Jeżeli masz kłopoty ze swoją Virago lub nie wiesz jak coś naprawić to idealne miejsce by o tym napisać
Andreaw
Status: Offline

Dekielki od zaworów.

Post autor: Andreaw »

Witam,

Dzisiaj zabrałem się za regulacje zaworów. Niestety ale już na początku pojawił się problem.
Dekielki od zaworów nie dają się odkręcić, jeden poszedł z trudem ale reszta siedzi twardo, a próbowałem już kilkoma kluczami i dekielki zaczynają się obrabiać więc na razie to zostawiłem.
We wrześniu oddałem virago do regulacji zaworów "mechanikowi", przed oddaniem, też próbowałem odkręcić te dekielki, ale również tylko ten jeden mi się udało. Z tego wychodzi, że "mechanik" zgarnął kasą za to, że moto postało u niego 2 dni :mad: Bo gdyby udało mu sie to odkręcić to wydaje mi się, że teraz nie miał bym z tym większych problemów. Jeszcze przed oddaniem, kiedy próbowałem je odkręcić pierwszy raz, to wychodziło na to, że jeszcze nigdy nie były odkręcane, a virago ma 23tyś km. :roll:

Macie może jakieś sposoby jak się zabrać za odkręcenie tych dekielków?


Pozdrawiam :nazdrowie:
Awatar użytkownika
wolbi
Site Admin
Posty: 1084
Rejestracja: 03 września 2007, 17:09
Lokalizacja: Poznań
Wiek: 41
Kontakt:
Status: Offline

Re: Dekielki od zaworów.

Post autor: wolbi »

To wlasnie moze sluzyc za dowod ze mechanik w ogle nie zagladnal tam gdzie mial, tez kiedys oddalem do jakiegos mechanika-amatora i dopiero po jakims czasie sie zorientowalem ze sruby w ogole nie byly odkrecane.
Ze srubkami od dekli zaworow mialem tez pewne problemy, sruby doslownie giely sie i nie chcialy puscic. Psikalem wd40 i kilka razy do niech pdchodzilem, az w koncu udal sie odkrecic
Awatar użytkownika
Blunio
Posty: 5793
Rejestracja: 11 marca 2008, 10:21
Motocykl: Trek X-Caliber 8
Lokalizacja: Warszawa Bemowo
Wiek: 72
Status: Offline

Re: Dekielki od zaworów.

Post autor: Blunio »

Andreaw pisze:jak się zabrać za odkręcenie tych dekielków
Najważniejsze to spokojnie, masz jeszcze trochę czasu :-)
Najpierw je spryskaj. Albo Coca Cola, albo WD40. Odczekaj aż się "przegryzie". Jeżeli masz podejście, w łby śrubek z góry (poosiowo) dobrze popukać młotkiem, żeby je "obudzić". Jeżeli dalej będą "stały", spróbuj nagrzać moto i śrubki oziębiać. Można ro robić za pomocą powietrza spuszczanego z dużego koła, które rozprężając mocno się ochładza. Można gasnicą śniegową, można takimi praparatami lekarskimi, które służą do podmrażania. Tylko nie iwm, czy jeszcze takie są w użyciu. Jak ochłodzisz łeb śruby i częściowo jej trzpień, powinne pójść na pewno.
Nadzieja to ogień. To ogień, który chce płonąć nawet wtedy, gdy jest gaszony. Nadzieja to nieodparte dążenie, by odnajdywać sens w bezsensie i odkrywać prawdę w zamęcie kłamstw.
Samochód z Niemiec a kobieta z Polski - nigdy odwrotnie!!!
Awatar użytkownika
kyller
Posty: 2198
Rejestracja: 13 marca 2008, 11:05
Motocykl: pożyczony XV1000
Lokalizacja: Warszawa
Wiek: 55
Status: Offline

Re: Dekielki od zaworów.

Post autor: kyller »

Andreaw pisze:/.../

Macie może jakieś sposoby jak się zabrać za odkręcenie tych dekielków?


Pozdrawiam :nazdrowie:
1. :twisted: po pierwsze kup porzadne klucze nsadowym szesciokatem z porzadnej firmy sruby nie zniszczysz - niestety porzadne klucze kosztuja
2.pryskanie wd40 w aluminum srednio pomaga , ale podgrzewanie pomaga zdecydowanie
3.sa specjalne klucze do odrecania zuzytych srub
Andreaw
Status: Offline

Re: Dekielki od zaworów.

Post autor: Andreaw »

Gdzieś wyczytałem, że można też nawiercić z boku śruby i jakimś punktakiem czy czymś podobnym uderzać z boku. Co o tym sądzicie?

Co do nagrzania moto, to w tym momencie nie sprawdzę bo mam moto trochę rozkręcone ( gaźnik itp.)
Awatar użytkownika
kyller
Posty: 2198
Rejestracja: 13 marca 2008, 11:05
Motocykl: pożyczony XV1000
Lokalizacja: Warszawa
Wiek: 55
Status: Offline

Re: Dekielki od zaworów.

Post autor: kyller »

przeca nikt nei mowi ze masz silnik palic , opalarka nagrzej albo suszarką
i kup kur... klucz a nie bedziesz nawiercał pukał i stukał
Awatar użytkownika
Blunio
Posty: 5793
Rejestracja: 11 marca 2008, 10:21
Motocykl: Trek X-Caliber 8
Lokalizacja: Warszawa Bemowo
Wiek: 72
Status: Offline

Re: Dekielki od zaworów.

Post autor: Blunio »

Andreaw pisze:nawiercić z boku śruby i jakimś punktakiem czy czymś podobnym uderzać z boku
To nie takie śruby. To o czym piszesz, to jest dobre jak trzeba wykręcić wkręt na przykład mocujący tarczę hamulcową do piasty w samochodzie.
W dekielkach zaworów masz normalne śruby z łbami 6-kątnymi (jak sie nie myle) i jak napisał kyller potrzebne są tylko porzadne klucze. Jak wspomniałem , najlepiej nagrzać by było silnik w sposób naturalny, ale jak nie można to stosuj np. opalarkę.
Ale na początek zastosuj praparaty do luzowania połączeń gwintowanych i postukaj z góry w łby śrub (tylko z czuciem). To z reguły wystarcza.
Nadzieja to ogień. To ogień, który chce płonąć nawet wtedy, gdy jest gaszony. Nadzieja to nieodparte dążenie, by odnajdywać sens w bezsensie i odkrywać prawdę w zamęcie kłamstw.
Samochód z Niemiec a kobieta z Polski - nigdy odwrotnie!!!
Awatar użytkownika
Radek72
Posty: 59
Rejestracja: 19 lutego 2009, 22:57
Motocykl: była sobie virka xv
Lokalizacja: Poznań
Wiek: 51
Status: Offline

Re: Dekielki od zaworów.

Post autor: Radek72 »

uważnie poczytaj to co Ci napisali powyżej a od siebie dodam tylko że oszczędzając na mechaniku który jest, aczkolwiek powinien być wyposażony w konkretne klucze Ty musisz się w takie zaopatrzyć bo teraz stracisz a później już będziesz oszczędzał na pseudo mechanikach!!
Ja takowe klucze posiadam i dzisiaj właśnie wyregulowałem zaworki jak ta lala!
:rock:
Damian
Status: Offline

Re: Dekielki od zaworów.

Post autor: Damian »

Taa... Coca- cola i co jeszcze?? Może jeszcze powidłami ma posmarować??

Że też te głupie mity ciągle żyją.

Kup sobie DOBRE klucze i wtedy się za to zabieraj. Uzyj jakiegoś środka konserwującego, potem ostukaj czymś, zostaw na noc. Następnego dnia powoli odkręcaj. Jak śruba zacznie się pokazywać schładzaj ją WD-40, lub czymś w tym stylu. Nie wykręcaj od razu całej śruby jak jest zapieczona, bo zerwiesz gwint!

Powodzenia.

Pzdr.
Awatar użytkownika
kyller
Posty: 2198
Rejestracja: 13 marca 2008, 11:05
Motocykl: pożyczony XV1000
Lokalizacja: Warszawa
Wiek: 55
Status: Offline

Re: Dekielki od zaworów.

Post autor: kyller »

damian
wbrew pozorom coca cola działa a to dlatego ze zawiera nieduze w sumie ilosci kwasu ortofosforowego który ma własciwosci penetrujace wzgledem tlenków zelaza
Damian
Status: Offline

Re: Dekielki od zaworów.

Post autor: Damian »

Kyller,

Może i tak (chociaż ani mi, ani innemu ze znajomych to nie pomogło), ale czy nie lepiej kupic dobry środek odrdzewiający niż marnować colę?

Cola jest dobra, ale z lodem w upalne lato :)

Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
ziółko1961
Posty: 456
Rejestracja: 14 stycznia 2008, 16:10
Motocykl: była 535 jest vt1100
Lokalizacja: Kiszewy / Konin
Status: Offline

Re: Dekielki od zaworów.

Post autor: ziółko1961 »

Jakiś czas temu w,, Auto Swiat,,pył przeprowadzany test tzw. odrdzewiaczy ,i właśnie coca coli.Ta ostatnia zajęła piewrwsze miejsce wraz z WD 40 pozostwwiając w tyle taką markę jak np WURTH(nie mam pewności co do pisowni)Jak widzisz coca cola ma wiele zastosowań.Posłuchaj rad moich przedmówców .Cierpliwości...
zawsze jest właściwy czas na zrobienie tego co należy
Damian
Status: Offline

Re: Dekielki od zaworów.

Post autor: Damian »

ziółko1961 pisze:Jakiś czas temu w,, Auto Swiat,,pył przeprowadzany test tzw. odrdzewiaczy ,i właśnie coca coli.Ta ostatnia zajęła piewrwsze miejsce wraz z WD 40 pozostwwiając w tyle taką markę jak np WURTH(nie mam pewności co do pisowni)Jak widzisz coca cola ma wiele zastosowań.Posłuchaj rad moich przedmówców .Cierpliwości...
Dobra, nie sprzeczam się, a w to co piszą w AŚ tak bardzo bym nie wierzył ;)

Grunt to żeby odkręcić dekielki. Jeśli gorąca czekolada pomoże to także super ;)

Pzdr.
BoPos
Posty: 389
Rejestracja: 04 maja 2008, 08:02
Status: Offline

Re: Dekielki od zaworów.

Post autor: BoPos »

Damian pisze:Jeśli gorąca czekolada pomoże to także super ;)
Świetny, lekki żarcik... Brawo :bravo:
bugier1
Status: Offline

Re: Dekielki od zaworów.

Post autor: bugier1 »

Do zchłodzenia nadają się kostki lodu do drinków położone na dekielki :grin: ,gaśnica śniegowa chłodzi całosć.
ODPOWIEDZ