Wymiana oleju i świec

Wszysto co związane z silnikami naszych Virago
Robert
Status: Offline

Wymiana oleju i świec

Post autor: Robert »

Witam, mam pytanie. Pod koniec sezonu 2009 przywiozłem z zagranicy virago 1100. Ma przebieg około 28 tyś. km. Nie wiem na jakim jezdziła oleju bo kupiłem ją na komisie. Ja wymieniłem na Motul 5100 ester 10 W 40 , nie wymieniałem oleju w przekładni kardana tylko sprawdziłem stan. W tym sezonie chciałem wymienić wszystkie oleje. Dodam tylko , że przymierzam się do wlania oleju Valvoline podobno jest lepszy niż Motul. Nie wiem jaka mogła być przyczyna,ze po krótkim czasie padły mi świece ?
Ostatnio zmieniony 17 kwietnia 2011, 06:45 przez Robert, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
EDDIE
Posty: 759
Rejestracja: 03 kwietnia 2009, 23:21
Motocykl: Suzuki Intruder 1800
Lokalizacja: Radom
Wiek: 60
Kontakt:
Status: Offline

Re: Wymiana oleju i świec

Post autor: EDDIE »

Szczerze? Na forum wróżki nie znajdziesz :razz: :wink: , a poważnie mówiąc, to świece potrafią paść w każdym momencie, taka zwykła złośliwość rzeczy martwej...
Obrazek
SZUKASZ KASKU, OPON LUB CZĘŚCI? NAPISZ MAILA na adres edward@pietron.pl NIE PISZ NA PW!
Robert
Status: Offline

Re: Wymiana oleju i świec

Post autor: Robert »

Tu nie chodzi o wróżenie , chciałem się tylko dowiedzieć na jakim oleju jeździ większość kolegów z tego forum , być może ktoś wie np. jakiego oleju nie należy stosować do XV 1100 , a jaki poleca bo np. gdzieś wyczytał , że jest ok. :roll:
Damian
Status: Offline

Re: Wymiana oleju i świec

Post autor: Damian »

Robert pisze: Dziękuje z góry za fachową poradę.
Fachowa porada jest taka- zmień świece, nie odpalaj moto na chwilę, nie korzystaj przesadnie z ssania i jak nic nie będzie się działo to śmigaj.
Awatar użytkownika
EDDIE
Posty: 759
Rejestracja: 03 kwietnia 2009, 23:21
Motocykl: Suzuki Intruder 1800
Lokalizacja: Radom
Wiek: 60
Kontakt:
Status: Offline

Re: Wymiana oleju i świec

Post autor: EDDIE »

Robert pisze:Tu nie chodzi o wróżenie , chciałem się tylko dowiedzieć na jakim oleju jeździ większość kolegów z tego forum , być może ktoś wie np. jakiego oleju nie należy stosować do XV 1100 , a jaki poleca bo np. gdzieś wyczytał , że jest ok. :roll:
Uwierz mi, różnica między markowymi olejami jest żadna, czy zalejesz Motula, czy Castrola, czy Valvoline, to praktycznie bez znaczenia, tym bardzie, że je można mieszać (tego samego gatunku - mineralny, półsyntetyk itp.)
Osobiście leję półsyntetyk Motula.
Obrazek
SZUKASZ KASKU, OPON LUB CZĘŚCI? NAPISZ MAILA na adres edward@pietron.pl NIE PISZ NA PW!
Awatar użytkownika
ramatahatta
Posty: 215
Rejestracja: 06 lipca 2008, 23:17
Motocykl: Yamaha Virago XV750 '92
Lokalizacja: Kraków
Wiek: 53
Status: Offline

Re: Wymiana oleju i świec

Post autor: ramatahatta »

Robert pisze:...Chciałem jeszcze zapytać - jaka mogła być przyczyna , że po około 1000 km padły mi nowe świece NGK BPR 7ES...
Nie ma reguły, padają mimo przestrzegania najlepszych zasad, też miałem te NGK, w pierwszych jazdach wygrzane należycie, nie zalewane ssaniem itd., a jedna padła ni stąd, ni zowąd w trakcie dłuższej jazdy - jak jeden gar zaczął przerywać, pomyślałem, że koniec paliwa, ale okazało się, że jednak świeca, na szczęście miałem stare wyhulane Iskry, na których dojeździłem do końca sezonu. I teraz dla odmiany kupię Iskrę.
Słońce, z wiatrem we włosach, gdzie oczy poniosą...
Awatar użytkownika
Taternik
Posty: 1236
Rejestracja: 25 września 2008, 22:21
Motocykl: Yamaha XV 750 1994
Lokalizacja: Krzyż Wielkopolski
Wiek: 50
Status: Offline

Re: Wymiana oleju i świec

Post autor: Taternik »

Robert pisze:przymierzam się do wlania oleju Valvolaine
Ja taki nalewam i nie narzekam
Robert
Status: Offline

Re: Wymiana oleju i świec

Post autor: Robert »

Z tego co się dowiedziałem z rozmowy z mechanikiem, mankamentem Virago 750 i 1100 jest to, że gdy jeździsz na krótkich odcinkach to będą padać świece. Obecnie kupiłem nowe NGK BPR 7 ES zobaczę co pokarzą w nowym sezonie. Poprzedni sezon zakończyłem na Championach RN9YCC które pozostały mi jeszcze z Fiata CC i powiem , że motocykl chodził bez zarzutu.
Awatar użytkownika
jojo80
Posty: 401
Rejestracja: 04 sierpnia 2009, 23:05
Motocykl: yamaha virago 535' 2YL. 46ps.91'
Lokalizacja: wadowice
Wiek: 43
Status: Offline

Re: Wymiana oleju i świec

Post autor: jojo80 »

Robert pisze:z rozmowy z mechanikiem,
no napewno ten mechanik wie ze te modele maja taki mankament. do mnie takie argumenty nie przemawiaja i takiemu mechanikowi podziekował. wg. mnie. niech to ktos uzasadni bo nie wierze.
by jezdzic trzeba zyć...
Awatar użytkownika
paelek86
Posty: 172
Rejestracja: 27 czerwca 2008, 18:45
Motocykl: Yamaha XV 535 Virago
Lokalizacja: Wolsztyn/Poznań
Wiek: 37
Status: Offline

Re: Wymiana oleju i świec

Post autor: paelek86 »

W zasadzie to dla wszystkich świec nie zdrowa jest jazda na krótkich odcinkach a więc jest większe prawdopodobieństwo że padną.
Robert
Status: Offline

Re: Wymiana oleju i świec

Post autor: Robert »

Taternik, A jaki lejesz do kardana :?:
Awatar użytkownika
Taternik
Posty: 1236
Rejestracja: 25 września 2008, 22:21
Motocykl: Yamaha XV 750 1994
Lokalizacja: Krzyż Wielkopolski
Wiek: 50
Status: Offline

Re: Wymiana oleju i świec

Post autor: Taternik »

Robert pisze:Taternik, A jaki lejesz do kardana :?:
Jakiś 80W90 w sumie to nie pamiętam Jutro spojrzę na opakowanie i dam znać

[ Dodano: Nie Mar 07, 2010 8:50 pm ]
MOBIL Mobilube GX-A Premium High Performance Gear Oil SAE 80 W
Robert
Status: Offline

Re: Wymiana oleju i świec

Post autor: Robert »

Taternik, Dziękuję bardzo za informację
Awatar użytkownika
acol
Posty: 71
Rejestracja: 16 września 2009, 12:15
Motocykl: Virago 535 r.93 Suzuki C90 T
Lokalizacja: Końskie
Wiek: 67
Status: Offline

Re: Wymiana oleju i świec

Post autor: acol »

Podobno jest to oczywista oczywistość ,że lepiej jest spuszczać olej z silnika kiedy silnik jest rozgrzany.Może jednak lepiej spuścić olej tuż przed rozpoczęcim sezonu ? Co Wy na to?
kto gra w karty ten ma łeb obdarty
Awatar użytkownika
leszekk
Posty: 4147
Rejestracja: 26 kwietnia 2009, 21:35
Motocykl: XV750 -> BMW R1200GS
Lokalizacja: mazowieckie
Status: Offline

Re: Wymiana oleju i świec

Post autor: leszekk »

Ja bym nie ryzykował - po spuszczeniu oleju sezon może okazać się bardzo krótkim.
Natomiast zalecałbym (jak każda instrukcja serwisowa) zagrzać olej do temperatury eksploatacyjnej poprzez wykonanie kilkunastominutowej przejażdżki. W wyniku takiego zabiegu olej będzie rzadszy (a co za tym idzie łatwiej go będzie spuścić) a wszelkiej maści osady zalegające na dnie silnika zostaną poruszone i jest niezerowe prawdopodobieństwo, że uda się je spuścić w kanał wraz z olejem.
Przy okazji, że oleju w silniku już nie ma, spróbowałbym wymienić filtr oleju. Korzystając z okazji, że w tym momencie silnik nie potrzebuje powietrza, wymieniłbym również (albo chociaż oczyścił) filtr powietrza.
No i na wszelki wypadek, aby jutro w amoku nie pojechać na suchym silniku wlałbym odrobinkę oleju. Nie za dużo, najlepiej tyle, ile zaleca instrukcja ...
Ale wiesz, każdy rządzi jak umie ...
In God we Trust -- all others must submit an X.509 certificate.
Awatar użytkownika
IŻIK
Posty: 1795
Rejestracja: 16 marca 2009, 17:57
Motocykl: Yamaha 535-Czarnula
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Wiek: 56
Status: Offline

Re: Wymiana oleju i świec

Post autor: IŻIK »

Tu masz temat świec;
viewtopic.php?p=163622&highlight=#163622

a tak w skrócie, wszyscy polecają ISKRA FE85PTRS, sam takie zakupiłem i teraz czekam na lepszą pogodę, aby je założyć i dobrze wygrzać, czyli poprostu pojeździć.
ELITARNA LOŻA SZYDERCÓW
Obrazek
Awatar użytkownika
marian07
Posty: 271
Rejestracja: 20 listopada 2009, 08:48
Motocykl: VN900
Lokalizacja: Zajezierze
Wiek: 59
Status: Offline

Re: Wymiana oleju i świec

Post autor: marian07 »

Ktoś może zna zamiennik tej wyżej wymienianej Iskry dla BERU? Zostały mi z puszki nie latane 4 elektrodowe 4 szt "VX 79 R6 ultra x" i tak myślę a nuż podejdą. Nie mogę poradzić szukajką.
Najdroższa jest pierwsza butelka
LS650, XV750, C90, VTX1300, VTX1800, ST1100, VS1400, VL800, VT1100C3Aero, VF750, MGNevada750, C50
Awatar użytkownika
leszekk
Posty: 4147
Rejestracja: 26 kwietnia 2009, 21:35
Motocykl: XV750 -> BMW R1200GS
Lokalizacja: mazowieckie
Status: Offline

Re: Wymiana oleju i świec

Post autor: leszekk »

coś chyba źle spisałeś oznaczenie
79 to jest z 79 co odpowiada ngk bcp5es
może spróbuj w drugą stronę - znasz silnik puszki - znajdź w katalogu beru, ngk, iskry championa czy boscha - będziesz wiedział więcej
In God we Trust -- all others must submit an X.509 certificate.
oley
Status: Offline

Re: Wymiana oleju i świec

Post autor: oley »

Podłączę się do wątku. W ten weekend planuję przygotować moto do sezonu. Będę, między innymi, wymieniał olej i filtr. I tu pytanie: rozgrzewać silnik przed spuszczeniem oleju, czy spuszczać na zimnym? Moto stoi od trzech miesięcy w garażu i silnik nie był przez ten czas odpalany. Wiem, że standardowa procedura, to ciepły silnik, pare minut na spłynięcie oleju i spuszczanie, ale to się stosuje do pojazdów, które są w eksploatacji, a nie stały przez kwartał. Jakieś sugestie? Najlepiej poparte rzeczowymi argumentami :wink:
Hirem
Posty: 132
Rejestracja: 25 listopada 2007, 13:36
Motocykl: była Virago 535 94 r.
Lokalizacja: Leszno/koło Błonia
Wiek: 56
Status: Offline

Re: Wymiana oleju i świec

Post autor: Hirem »

oley pisze:rozgrzewać silnik przed spuszczeniem oleju, czy spuszczać na zimnym? Moto stoi od trzech miesięcy w garażu i silnik nie był przez ten czas odpalany
Możesz spróbować bez grzania jeżeli moto stał w ciepłym garażu.
Czasem spuszczam przy zdejmowaniu dekli i ładnie wszystko spływa. :smile:
Nieważne dokąd, ważne jak .......!
Awatar użytkownika
wąsaty7
Posty: 1418
Rejestracja: 25 stycznia 2009, 14:00
Motocykl: XV 1100 98r.
Lokalizacja: Szczecin
Status: Offline

Re: Wymiana oleju i świec

Post autor: wąsaty7 »

Odkręcaj korek i śmiało spuszczaj olej.Przez okres postoju ładnie wszystko spłynęło i nie ma sensu rozprowadzać po silniku starego oleju.Temperatury są dodatnie to i olej nie zgęstniał powinien bez problemów ściekać.
Powodzenia i pozdrawiam.
Wąsaty7
oley
Status: Offline

Re: Wymiana oleju i świec

Post autor: oley »

Dzięki za rady. Tak też właśnie myślałem, że jak sobie stary olej spłynął na dół, to już lepiej silnika nie odpalać, tylko do miski z nim a maszynę dopiero na świeżym uruchomić.
Awatar użytkownika
Leszek
Posty: 308
Rejestracja: 15 marca 2009, 19:58
Motocykl: BMW R1150R
Lokalizacja: Radzyń Podlaski
Wiek: 62
Status: Offline

Re: Wymiana oleju i świec

Post autor: Leszek »

Ja też tak zrobię a dla pewności przepłuczę jeszcze resztki starego oleju nowym tym,który został z poprzedniego sezonu.
Leszek
Awatar użytkownika
leszekk
Posty: 4147
Rejestracja: 26 kwietnia 2009, 21:35
Motocykl: XV750 -> BMW R1200GS
Lokalizacja: mazowieckie
Status: Offline

Re: Wymiana oleju i świec

Post autor: leszekk »

Takie płukanie nie ma sensu. To tak jak byś barszczem chciał zęby wypłukać po umyciu.
Jeśli płukać, to specjalnym rzadkim olejem (tzw. wrzecionowym) - nie wiem czy idzie to obecnie gdzieś kupić. Zalewasz pełny stan, odpalasz na kilka minut, czekasz kilka minut aż spłynie, zlewasz.
Teoria o spuszczaniu oleju z zimnego silnika nie do końca mnie przekonuje - muł zostaje w zakamarkach silnika. Moim zdaniem konieczne jest zagrzanie silnika do temperatury eksploatacyjnej bo dopiero wtedy olej jest odpowiednio rzadki i wszelkie osady są w oleju a nie na ściankach miski olejowej.
In God we Trust -- all others must submit an X.509 certificate.
Awatar użytkownika
Szymon
Posty: 3317
Rejestracja: 11 kwietnia 2008, 09:42
Motocykl: Noise Generator 1100
Lokalizacja: Grójec
Wiek: 52
Status: Offline

Re: Wymiana oleju i świec

Post autor: Szymon »

wąsaty7 pisze:Odkręcaj korek i śmiało spuszczaj olej.Przez okres postoju ładnie wszystko spłynęło i nie ma sensu rozprowadzać po silniku starego oleju.Temperatury są dodatnie to i olej nie zgęstniał powinien bez problemów ściekać.
Powodzenia i pozdrawiam.
Ja wiem ze tu sami twardziele motocyklisci , ale czy mył ktoś kiedyś zatłuszczoną patelnię na zimno :lol: ???
Kobieta, która jęczy w nocy, nie warczy w dzień.

Obrazek
ODPOWIEDZ